Slovenija v času krize s koronavirusom dobila 14. vlado
Slovenija | 13.03.2020, 21:05 Alen Salihović
Slovenija je dobila 14. vlado. Podprlo jo je 52 poslancev, 31 jih je bilo proti. Novo vlado sestavljajo štiri koalicijske partnerice: SDS, NSi, SMC in DeSUS. Predsednik vlade Janez Janša je večji del nagovora v državnem zboru po predstavitvi ministrske ekipe namenil ukrepom, ki jih mora Slovenija nujno sprejeti za omejitev širitve novega koronavirusa.
Listo kandidatov za ministre so poleg poslancev nove koalicije podprli še v SNS in poslanca narodnih manjšin. Janševa vlada pa ni dobila glasov poslancev LMŠ, SD in Levice ter poslanca SMC Janija Möderndorferja.
V razpravi pred glasovanjem, ki so ji poslanci končali v rekordno kratkem času, je bilo sicer največ besed namenjenih nujnosti obvladovanja širjenja koronovirusa. Medtem ko so v novi koaliciji poudarjali, kako nujno je, da vlada ukrepe začne sprejemati čim prej, pa je bilo iz vrst bodoče opozicije slišati tudi svarila pred nepremišljenimi ukrepi, poroča STA.
Vseh 16 ministrov nove vlade je pred državnim zborom že zapriseglo, da bodo spoštovali ustavni red, ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije.
Polanci so tako potrdil tretjo vlado pod vodstvom Janeza Janše. Ta je namreč novo koalicijsko večino oblikoval po odstopu Marjana Šarca z mesta predsednika vlade, Janša pa je 3. marca dobil mandat za sestavo vlade.
Spremeniti bo potrebno naše navade
Janša je v nagovoru opozoril, da se kljub nekaterim sprejetim ukrepom, ki jih je proti širitvi virusa covid-19 sprejela prejšnja vlada, ti niso izvajali. Zato meni, da nas sedaj čakajo tri kritične točke, med njimi je najprej ta, da spremenimo navade: »Da drastično spremenimo naše navade. Sami veste iz običajnega življenja, da je to najtežje, ko gre za spremembo navad za večjo skupino, v tem primeru za narod, za državo, pravzaprav za celo Evropo, katere del smo. Mi nismo ločeni od drugih z oceani, pa še tam virus pride čez. Skratka, sprememba navad je ključna v tem primeru.«
Od tega, kako bomo sposobni drastično spremeniti v prihodnjih dneh in tednih, upajmo, da ne za dalj časa, naše navade, bo odvisno, kako uspešno bomo mi upočasnili širjenje virusa v Sloveniji.
Janša je posebej nagovoril mlade: »Vedno smo vas podili stran od telefonov in mobilnih naprav, ampak sedaj je čas za družabna omrežja, za druženja na internetu, za druženje na daljavo. To je bistveno, bistveno bolj varno kot kakršnakoli oblika druženja v teh časih. Tudi so tudi škodljive posledice a bodo bistveno manjše. Se pravi, od tega, kako bomo sposobni drastično spremeniti v prihodnjih dneh in tednih, upajmo, da ne za dalj časa, naše navade bo odvisno, kako uspešno bomo mi upočasnili širjenje virusa v Sloveniji. To bo odvisno tudi od tega, koliko bomo sposobni pokazati samoiniciativnosti. Od samoiniciativnosti v družini, v krajevni skupnosti, v občini, v podjetjih, povsod, kjer se je treba kakorkoli organizirati.«
Samoiniciativno vsakega med nami, predvsem pa odločevalcev na vseh nivojih je ključna v naslednjih dneh in tednih.
Janša je vse povabil k samoiniciativnosti
Nato je premier vse povabil, da naj ne čakamo na to, da nam nekdo reče, kaj storiti, saj so navodila pristojnih služb jasna. »Ne obremenjujmo tukaj že drastično preobremenjenega zdravstvenega sistema, ki ima težave s kapacitetami in tudi z organizacijo že v normalnem stanju in zdaj marsikje poka po šivih in prihodnjih dneh bo to še bistveno huje. Se reorganizira, reorganizacija se je začela in upajmo, da bo dokončana pravočasno. Torej, samoiniciativno vsakega med nami, predvsem pa odločevalcev na vseh nivojih je ključna v naslednjih dneh in tednih.«
S tega mesta apeliram na vse naše gospodarstvenike..., da nam... pomagajo. Ključni so tukaj ventilatorji oziroma respiratorji, naprave, ki omogočajo, da tistemu ki ima velike težave pri dihanju zaradi te okužbe dovajamo kisik in ga ohranjamo pri življenju.
Kot drugo točko je Janša omenil povečanje kapacitet za testiranje, odkrivanje in lociranje širjenj virusa. »In tretja kritična točka je, glede na izkušnje iz drugih držav, še posebej sosednje države, oskrba težko obolelih.« Premier je opozoril, da ima Slovenija nekatere bolne že v kritičnem stanju, že pa kaže na pomanjkanje opreme. »S tega mesta apeliram na vse naše gospodarstvenike, ki imajo poslovne partnerje v tujini, na naše rojake po svetu, ki imajo kakršnekoli možnosti, da nam pri tem pomagajo. Ključni so tukaj ventilatorji oziroma respiratorji, naprave ki omogočajo, da tistemu ki ima velike težave pri dihanju zaradi te okužbe dovajamo kisik in ga ohranjamo pri življenju.«
14. vlada Republike Slovenije je uro po seji že sprejela nove ukrepe proti širjenju kornavirusa. O teh je novi predsednik vlade, ki bo prevzel posle od Marjan Šarca, spregovoril tudi na seji: »Naslednji teden upajmo, da bodo razmere to omogočale, bo zagotovo tudi predlog za izredno sejo državnega zbora za sprejem nekaterih interventnih zakonov oziroma ukrepov, ki jih je predlagala že vlada, ki odhaja in temu bo verjetno treba dodati še marsikaj. Tudi preventivne ukrepe za to, da se ne zruši naš finančni in gospodarski sistem, še posebej ne njegovi vitalni deli, ki jih v tem trenutku najbolj potrebujemo... Nenazadnje smo, ni samo Vlada tista, vsi v tej dvorani smo tisti, ki smo ne glede na politične razlike in običajne prepire – za vse to bo še čas – v prihodnje poklicani in odgovorni za to, da se v tej situaciji obnašamo tako, da bo cena te epidemije čim nižja.«
Kdo so ministrice in ministri nove vlade?
Mandatar Janez Janša je v državni zbor vložil 16-člansko ministrsko kandidatno listo. Sedem kandidatov je iz kvote SDS, štiri iz kvote SMC, tri je dobila NSi in dva DeSUS.
SDS
- minister za notranje zadeve: Aleš Hojs
- minister za zunanje zadeve: Anže Logar
- minister za finance: Andrej Šircelj
- minister za okolje in prostor: Andrej Vizjak
- minister za kulturo: Vasko Simoniti
- minister brez listnice, pristojen za Slovence v zamejstvu in po svetu: Helena Jaklitsch
- minister brez listnice, pristojen za razvoj in evropsko kohezijsko politiko: Zvonko Černač
SMC
- minister za gospodarski razvoj in tehnologijo: Zdravko Počivalšek
- ministrica za izobraževanje, znanost in šport: Simona Kustec
- ministrica za pravosodje: Lilijana Kozlovič
- minister za javno upravo: Boštjan Koritnik
NSi
- minister za obrambo: Matej Tonin
- minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti: Janez Cigler Kralj
- minister za infrastrukturo: Jernej Vrtovec
DeSUS
- ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: Aleksandra Pivec
- minister za zdravje: Tomaž Gantar