Država prihaja na pomoč podjetjem z interventnimi ukrepi
Novice | 09.03.2020, 14:54 Tanja Dominko
Potem ko posledice izbruha koronavirusa po vsem svetu čutijo tudi v slovenskem gospodarstvu, je danes zasedal Strokovni svet za konkurenčno in stabilno poslovno okolje in določil paket ukrepov, s katerimi bi omilili posledice. Kot je po pogovorih dejal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki opravlja tekoče posle, je 85 odstotkov slovenskega gospodarstva izvozno usmerjenega, zato je pomembno, da meje ostanejo odprte in da ne povzročamo panike.
Namen je zmanjšati škodo, ki jo bodo podjetja nedvomno utrpela, ukrepi so vredni skoraj milijardo, natančneje 998 milijonov evrov, je povedal minister za gospodarstvo Počivalšek, ki opravlja tekoče posle. Ukrepi zajemajo tako takojšnje interventne ukrepe kot strateške ukrepe za preoblikovanje dobaviteljskih verig. Njihovi cilji so zagotavljanje likvidnosti podjetij, pomoč pri ohranjanju delovnih mest te pri že začetih promocijskih aktivnostih, zmanjšanje nastale škode ter zagotovitev, da se ne poslabša položaj podjetij na trgu. Med ukrepi je možnost odloga davka.
»Prizadeta podjetja bodo lahko davke plačala z odlogom ali v obrokih. Podjetja imajo možnost odloga plačila davkov za največ 24 mesecev že zdaj, prav tako jih lahko plačujejo v največ 24 obrokih. Ta ukrep že obstaja, a morajo podjetja dokazati, da jim grozi hujša gospodarska koda ali predložiti ustrezno zavarovanje.«
Tudi krediti bodo na voljo, je dejal Počivalšek.
»Skupaj s SID banko bomo reševali likvidnostne težave. Gre za nove in dopolnjene ukrepe v višini 200 milijonov evrov ter še za obstoječih 600 milijonov evrov za posredno financiranje večjih podjetij preko bank. Za mikro, mala in srednje velika podjetja smo oblikovali ukrepe skupaj s Slovenskim podjetniškim skladom iz Maribora. Vredni so 115 milijonov evrov in bodo na voljo od 20. marca dalje.«
Ukrepe na področju promocije turizma, ki je trenutno najbolj prizadeta panoga zaradi novega koronavirusa, je predstavila direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak. Kot je povedala, bodo med drugim okrepili promocijo na domačem trgu, povečali so sredstva za promocijo za organizatorje potovanj in turistične agencije, poslovne dogodke prestavljajo na jesen in uvajajo tudi druge oblike predstavitve Slovenije, dinamiko globalne digitalne kampanje za promocijo na 16 tujih trgih pa bodo osredotočili v drugo polovico leta, ko se pričakuje okrevanje.
Goran Novkovič iz Kluba slovenskih podjetnikov je dejal, da imajo podjetja različne težave zaradi koronavirusa. Večinoma se bojijo težave zaradi dobave materialov in da ne bodo mogli dati kupcem izdelkov, saj bo manjkal kakšen del. »Zelo različne primere imamo, dejstvo pa je, da potrebujemo ukrepe z vidika likvidnosti.«
Ukrepe, ki jih je predstavil Strokovni svet za konkurenčno in stabilno poslovno okolje, je Novkovič ocenil pozitivno. »Ti ukrepi so šli v pravo smer, ključno pa je, da bodo podjetja na enem mestu izvedela zanje.«
Turizem je panoga, ki trenutno najbolj trpi, zato je tudi zanj pripravljen paket ukrepov. A še zdaleč ni edina. Ob meji z Italijo imajo problemov več. Občinski svetnik iz Nove Gorice Anton Harej je za Radio Ognjišče dejal.
»Zaradi pojava korona virusa in posledično padca naročil so najbolj prizadeta tista podjetja, ki izvažajo pretežno svoje izdelke v Italijo. Teh je na našem območju kar nekaj. Tem podjetjem se je prodaja ustavila, naročila tudi. Padec naročil je odvisen od panoge, giba pa se med 20 do 80%. Prehrambenim podjetjem, ki izvažajo v Italijo, se je promet nekoliko zmanjšal (ker so tam zaprte šole in vrtci), za domove upokojencev in ostale zavode pa se zahteva dodatno pakiranje in zaščita. Gostincem in turističnim kmetijam se odpovedujejo aranžmaji, gostov iz Italije skorajda ni več, do poletja so vsi aranžmaji iz Italije preklicani.«
Bo pa ministrstvo za delo prisluhnilo tudi podjetjem, kjer se že soočajo z okužbami ali potencialnimi izbruhi in poenostavilo postopke za delo od doma. Država bi na podlagi zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače priskočila delodajalcem na pomoč v primerih, ko zaradi slabega poslovnega položaja ne bi mogli zagotavljati dela najmanj 50 odstotkom zaposlenim delavcem hkrati in bi jih napotili na začasno čakanje na delo. V tem primeru bi država subvencionirala 40 odstotkov izplačila nadomestila plače, za kar je predvidenih skupaj 51,5 milijona evrov, ukrep pa bo veljal predvidoma do konca septembra.