Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Papež Frančišek (foto: VaticanMedia)
Papež Frančišek | (foto: VaticanMedia)

Papež zaradi prehlada odpovedal udeležbo na duhovnih vajah

Svet | 01.03.2020, 13:01 Alen Salihović

Na današnjo 1. postno nedeljo je papež Frančišek kot navadno opoldne, vsem zbranim na Trgu sv. Petra v Vatikanu spregovoril z okna apostolske palače, z njimi molil Angel Gospodov in podelil blagoslov. Nato je sporočil, da bo letos duhovne vaje, na katere se je s skupaj s sodelavci vatikanskih uradov nameraval odpraviti popoldne, zaradi prehlada opravljal doma. Meditacijam bo tako sledil kar od doma. Vsekakor pa je prosil za molitveno podporo zase in za vse ostale udeležence duhovnih vaj, ki jih bodo sklenili v petek.

Postne duhovne vaje v Aricci v bližini Rima bo letos vodil biblicist p. Pietro Bovati DJ, tajnik Papeške biblične komisije, ki je tokratne meditacije zbral pod naslovom »"Grm je gorel v ognju." (2Mz 3,2) – Srečanje med Bogom in človekom v luči Druge Mojzesove knjige, Matejevega evangelija in molitve Psalmov«.

V intervjuju za Radio Vatikan je dejal, da se tema nanaša na izkušnjo Boga, ki jo predstavljata srečanje Mojzesa z gorečim grmom in poslušanje Besede, ki prihaja iz tega grma, iz ognja. »Besede, ki razsvetljuje življenje ljudi in jim narekuje pot življenja. Duhovne vaje v prvi vrsti pomagajo k temu osebnemu srečanju duše z Bogom. Naloga duhovnega voditelja je spodbujati to srečanje vsakega posameznika z Bogom, da bi na oseben način prisluhnil Gospodovi besedi. Le On je tisti, ki more dati vsakomur nasvete, ki so normativni in hkrati tudi tolažilni.«

Nikoli se ne pomenkujte s skušnjavo, nikoli se s hudičem ne pogovarjajte.

Papež Frančišek je v opoldanskem nagovoru približal in aktualiziral pomen Jezusovih skušnjav, ki jih doživel ob koncu svojega štiridesetdnevnega posta. Skušnjave namreč doživlja prav vsak človek, kako naj se z njim soočamo, pa se učimo iz Jezusovega ravnanja. Opazimo lahko, da se Jezus s skušnjavcem ni spuščal v dialog. Sveti če je torej pokazal na Jezusovo ravnanje: »Iz njega se lahko naučimo eno stvar: Jezus se hudičem ne pogovarja. Jezus hudiču odgovarja z Božjo besedo, ne s svojo besedo. V skušnjavi se mi pogosto začnemo z njo pomenkovati, se s hudičem pogovarjati: »Da, saj tole lahko storim..., potem se spovem, za tem pa še to in to...« Nikoli se hudičem ne pogovarjajmo. Jezus s hudičem naredi dvoje: ga izžene ali, kot je v tem primeru, mu odgovarja z Božjo besedo. Bodite pozorni: Nikoli se ne pomenkujte s skušnjavo, nikoli se s hudičem ne pogovarjajte.«

Bolj, ko se od Boga oddaljujemo, bolj se pred velikimi življenjskimi problemi čutimo nezaščiteni in nemočni.

Nadalje je približal, kako Satan tudi danes vdre v življenje oseb, da bi jih skušal s svojimi omamnimi predlogi in jih pomeša s številnimi glasovi, ki skušajo človekovo vest udomačiti. Z mnogih strani prihajajo sporočila, ki vabijo, naj se pustimo skušati, da bi tako uživali opojnost prestopka. Jezusova izkušnja pa nas uči, da je skušnjava poizkus, ki nas želi privesti do tega, da bi hodili po drugih poteh kot so Božja. Skušnjavec nam prigovarja: »Daj, naredi to, ni problem, saj potem Bog odpusti! Privošči si en dan veselja...« »To je vendar greh!« - »Ne, saj ni nič.« To so alternativne poti, poti ki dajejo občutje samozadostnosti in uživanja življenja, ki je samo sebi namen. Vendar je vse to varljivo, iluzorno. Kmalu se zavemo, da bolj, ko se od Bog, oddaljujemo, bolj se pred velikimi življenjskimi problemi čutimo nezaščiteni in nemočni.«

Papež Frančišek je opoldanski nagovor sklenil s pogledom na Devico Marijo, Mater tistega, ki je kači, skušnjavcu zdrobil glavo. Ona naj nam v tem postnem času pomaga, da bomo pozorni na skušnjave, da se ne bomo podvrgli nobenemu idolu tega sveta in bomo v boju proti zlu hodili za Jezusom. Tako bomo tudi mi kot Jezus, iz boja izšli kot zmagovalci.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...