Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
V Sloveniji je še vedno veliko povpraševanje po tehničnih poklicih (foto: pixabay)
V Sloveniji je še vedno veliko povpraševanje po tehničnih poklicih | (foto: pixabay)

Bodimo aktivni že v času izobraževanja, povezujmo in mrežimo se

Slovenija | 14.02.2020, 10:57 Nataša Ličen

Trg dela se spreminja vse hitreje. Če izbiramo poklic, je modro razmišljati o desetletju naprej, o poklicih prihodnosti. Vse več je digitalizacije, robotizacije, kar ne pomeni, da človek ne bo potreben. So poklici, so delovna mesta, kjer bomo vedno potrebovali ljudi, v nekaterih panogah celo vse več, pravi Tanja Šket z Agencije Atama.

Tehnični poklici so nujno potrebni. To je tisto, kar je dobra izbira za prihodnost. Potrebujemo tudi vse, kar je povezano s turizmom. Manjka voznikov in ljudi v negi.

"Če mama pokliče in vpraša po prostih delovnih mestih za svojega sina, verjemite, to ni dobra popotnica. Delodajalec bo težko verjel vanj. Ampak, to se dogaja."

Med vidnejšimi spremembami na področju zaposlitev so tudi odnosi znotraj kolektivov. "Če so včasih delodajalci v glavnem postavljali pogoje, jih danes vse bolj delavci." Delavci določajo, delodajalci pa usklajujejo in iščejo možne rešitve uspešnega sodelovanja.

Tanja Šket z Agencije Atama
Tanja Šket z Agencije Atama © Rok Mihevc

»Pred leti je bilo obdobje, ko so starši kar aktivno hodili z otroki na Informativne dneve. Če je potencialna šola v oddaljenem kraju, razumljivo, da ga peljemo. Posebej osnovnošolskega otroka. Je pa to že prvi preizkus samostojnosti. Nekateri otroci se dogovorijo skupaj s sošolci, prijatelji za obisk Informativnega dne. Se znajdejo in organizirajo sami. Starši v večini primerov tu niso več potrebni.«

Starši se vse bolj vključujemo v življenja svojih otrok. Zdi se nam, da moramo biti povsod zraven. Mladostnikom, otrokom dajmo priložnost za samostojnost, ker jim bo to v prihodnje zelo koristilo.

»Včasih nismo razmišljali, kaj bo, ko bomo končali šolanje. V ospredju so bile želje. Danes pa se vse bolj razmišlja za naprej. Kaj bo, ko bomo končali šolanje? Pozanimati se je treba, kateri kadri bodo potrebni v naslednjih obdobjih.« Do določene mere pa se seveda še vedno odločamo po svojih sposobnostih in željah. Toda vedeti moramo še nekaj, živimo v časih nenehnega izobraževanja.

Talente, sposobnosti otrok še vedno najlažje odkrijejo starši. A, samo to ni dovolj. "Za vsa delovna mesta se je in se bo treba učiti novih znanj, ker se delovna mesta spreminjajo. Omogočimo otrokom izkušnje, in, to je moje mnenje, od otrok zahtevajmo veliko«, pravi Tanja Šket z Agencije Atama.

"V Sloveniji imamo razmeroma dobro razvit socialni sistem. Smo zato razvajeni, je ta sistem manj spodbuden? Ne vem, ne želim delati krivice, toda dejstvo je, da za razvoj človeka obstoječi sistem ni najboljši, ker ga še vedno marsikdo neopravičeno izrablja."

Zgodaj se vključujmo v organizacije, prostovoljne in ostale, tako dobivamo izkušnje in se »mrežimo« z ljudmi podobnih zanimanj. Pogovarjajmo se, povezujmo se, bodimo aktivni, ne šele takrat, ko iščemo prvo zaposlitev, ampak že v času izobraževanja.

Tudi, če bodo nekatera delovna mesta v prihodnje zasedli roboti, je te treba najprej razviti in izdelati. Vedno bodo potrebe po človeškem stiku ... Ključ je kakovostna in spoštljiva komunikacija, na vseh ravneh ... Včasih smo iskali, danes izbiramo!

"Ponudba in povpraševanje se ne ujameta. Trenutno brezposelni imajo drugačna znanja, sposobnosti ter želje, ki jih delodajalci ne iščejo in obratno. Zato se delodajalci, ki kadre potrebujejo, prilagajajo, se ukvarjajo več kot so se v preteklosti, z ljudmi, ker samo tako dobijo delavce. Delavec danes preceni, ker so iskani, kje bo delal, seveda tam, kjer so zanj pogoji najboljši.

Veliko je dejavnikov, na katere morajo danes gledati delodajalci. Na obeh straneh se je treba zavedati, kaj so dolžnosti in kaj so pravice. Pogovarjajmo in dogovarjajmo se v zadovoljstvo obeh. V dobro podjetja je tudi v dobro delavca. To je prava smer. Ključ je kakovostna in spoštljiva komunikacija, na vseh ravneh.

Slovenija, Svetovalnica, Pozitiva
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...