Kako sovražen je shod proti koaliciji sovraštva?
Slovenija | 28.02.2020, 10:15 Alen Salihović
Nova vlada še sploh ni sestavljena, pa je civilnodružbena Koalicija brez strahu za danes že napovedala protest. Naslovili so ga z besedami: Shod proti koaliciji sovraštva. Nekdanji predsednik ustavnega sodišča in diplomat dr. Ernest Petrič je za naš radio dejal, da je vnaprejšnje izključevanje problematično. Podobno ocenjuje tudi moralni teolog dr. Ivan Štuhec.
Pred nami so veliki problemi, ki pa vsi nenazadnje zahtevajo dialog
Politiki in civilna družba bi se morali zavedati, da smo vsi na istem čolnu, je v pogovoru za naš radio dejal Petrič. Dodal je, da ima občutek, da slovenska politična javnost ni najbolj zrela. »Že večkrat sem za vaš radio in tudi sicer v javnosti rekel, da je treba v politiki negovati dialog, dokler se da. In sedaj gotovo ni trenutek, da bi v naprej razglašali neko vlado kot sovražno in podobno.«
Petrič je dodal, da je potrebno najprej pošteno in v skladu z zakoni ter pravili skleniti imenovanje vlade ter jo potem soditi po njenih dejanjih. »Kajti vnaprej na nek način izrekati diskvalifikacije, je nekoliko problematično. Navsezadnje izgleda, da bo imela ta vlada večino v parlamentu. Mislim, da tudi pri ljudeh, kolikor sem gledal javna mnenja, uživa precejšnjo podporo. Navsezadnje se mi zdi, da je to solidna pot, po kateri se je šlo, ustavno skladna, zakonita. Prehitro zlivati nejevoljo, jezo, obtožbe..., ne vem, če je to ravno tisto pravo, kar slovenska politika potrebuje.«
Petrič še dodaja, da smo že tako dovolj razklani. »Pred nami so veliki problemi, ki pa vsi nenazadnje zahtevajo dialog. Dialog in sodelovanje.«
Proteste so napovedali tisti, ki zagovarjajo ideološki ekstremizem.
Pri protestu se povezuje ideološka koalicija
Podobno poudarja tudi moralni teolog dr. Ivan Štuhec. Kritičen je, da so proteste napovedali tisti, ki zagovarjajo ideološki ekstremizem. »To so stare slovenske zgodbe, ki se vedno ponovijo, če pride neprava koalicija na oblast.« Štuhecu se zdi zanimivo, da se nenehno etiketira drugo stran, sebe pa kritično ne vprašajo, če s svojimi anarhističnimi pristopi do demokratičnih postopkov v Sloveniji sami ne povzročajo največjega sovraštva.
»Če pomislite, ko so bili kakšni drugi protesti, kakšno medijsko podporo so imeli in kakšno medijsko podporo ima ta protest, lahko hitro ocenimo, da se povezuje neka ideološka koalicija, ki enostavno ne prenese tega, da bi se vlade v Sloveniji morale oblikovati v skladu z volilnimi rezultati, ne pa v skladu z takšnimi in drugačnimi ideološkimi pritiski in ideološkimi rešitvami,« je povedal Štuhec.
Nesprejemljivo pa je dobesedno hujskanje k dodatnemu razdoru in razkolu v slovenski družbi, ki je še vedno obremenjena s preteklimi delitvami in kjer je sodelovanje ideološko različnih strank prej izjema kot pravilo.
Poziv protestnikom, da naj se vzdržijo nedopustnih nedemokratičnih pritiskov na legitimno odločanje predstavnikov ljudstva v Državnem zboru
Kritičen do protesta je tudi predsednik SLS Marjan Podobnik. Za naš radio je dejal, da gre s poimenovanjem shoda proti koaliciji sovraštva za nesprejemljivo označevanje nastajajoče vlade. »V SLS podpiramo oblikovanje nove vlade, za katero verjamemo, da se bo kljub časovnim in finančnim omejitvam Slovenijo usmerila v bolj enakomeren razvoj, bolj pravno državo in v boljše možnosti za delovanje gospodarstva ter socialno pravičnost. Organizatorje protesta pozivamo, da se vzdržijo nedopustnih nedemokratičnih pritiskov na legitimno odločanje predstavnikov ljudstva v Državnem zboru RS. V SLS tudi pozivamo predstavnike vseh pristojnih institucij v Sloveniji, da se opredelijo do nesprejemljivega etiketiranja poslancev in volivcev štirih slovenskih političnih strank z nazivom »koalicija sovraštva«, ki je že v svojem samem temelju sovražno. S to opredelitvijo bi najvišji predstavniki slovenske države vzpodbudili duh sodelovanja in povezovanja ter se opredelili proti nadaljnjim delitvam,« je poudaril Podobnik.
Dodaja še, da je za SLS legitimno argumentirano nasprotovanje kakršnikoli vladni koaliciji ali njeni vsebini delovanja. »Nesprejemljivo pa je dobesedno hujskanje k dodatnemu razdoru in razkolu v slovenski družbi, ki je še vedno obremenjena s preteklimi delitvami in kjer je sodelovanje ideološko različnih strank prej izjema kot pravilo.«