Razkritje arhiva o papežu Piju XII
Novice | 21.02.2020, 10:32 Tanja Dominko
Kdo je bil papež Pij XII in kakšna je bila njegova vloga v času 2. svetovne vojne, bo znano prav kmalu. Bliža se dan, ko bodo v Vatikanu odprli arhive z vsemi dokumenti, ki bodo na voljo zgodovinarjem in raziskovalcem. Že danes poteka študijski dan, na katerem predstavljajo dokumente, ki bodo na razpolago, ter različne možnosti za raziskovanje.
Papež Frančišek je že lani napovedal, da bodo 2. marca letos odprli Vatikanski apostolski arhiv, kar raziskovalci vsega sveta nestrpno pričakujejo že več kot desetletje. Papež Pij XII je Katoliško cerkev vodil v letih med 1939 in 1958, mnogi so njegov pontifikat kritično ocenili, češ da je molčal o holokavstu in da se ni dovolj odločno uprl nacističnim zločinom. Zdaj bo očitno nastopil čas, da se podrobno preuči in osvetli njegovo dejansko vlogo. Prefekt arhiva msgr. Sergio Pagano je dejal, da so morali pripraviti velikansko količino dokumentov in jih digitalizirati. Bolje se bo lahko razumelo stališče papeža in Svetega sedeža do določenih verskih politik, komunizma in absolutizmov.
Obstaja veliko dokumentov z zahvalami Judov.
Msgr. Pagano je nato odgovoril na vprašanje, če so med dokumenti tudi takšni, ki dokazujejo, da je Cerkev tedaj Judom pomagala na varno.
»Nedvomno. Obstaja veliko dokumentov z zahvalami Judov. Veliko je pričevanj o pomoči, ki so jo nudili preprosti kristjani, pa tudi redovne skupnosti in sami škofje. Nekateri Judje govorijo po drugi strani o problemu tišine Pija XII. Vendar pa bo mogoče v novih dokumentih glede tega najti tudi novo razlago, ki bo osvetlila tudi okoliščine.«
Po besedah prefekta vatikanskega arhiva bo moč spoznati mogočno karitativno delovanje omenjenega papeža.
»Presunljivo je, da je papež Pacelli prejel darove od katoličanov z vsega sveta, posebej iz Združenih držav Amerike, in jih je še isti dan razdelil tistim, ki so potrebovali pomoč: tako zasebnikom kot župnijam, sirotišnicam, bolnišnicam, pa tudi univerzam in raziskovalnim inštitutom. Gre za pravo reko denarja.« Raziskovalci pričakujejo zbirke dokumentov tudi zato, da bi poglobili nauk in misel tedanjega svetega očeta. Bil je namreč najbolj citiran papež drugega vatikanskega koncila.