Sredozemski škofje v Bariju tudi o migracijah
Svet | 20.02.2020, 15:26 Marta Jerebič
V Bariju se nadaljuje srečanje sredozemskih škofov, ki iščejo rešitve za izzive tega območja. To se sooča z nasiljem, revščino, migracijami, sekularizacijo, radikalizmom in političnimi krizami. Dogodka se udeležuje skoraj 60 škofov iz 20-ih držav, med njimi sta tudi mariborski nadškof Alojzij Cvikl in upokojeni celjski škof Stanislav Lipovšek.
Kako lahko Sredozemlje postane kraj srečevanja, dialoga in miru? O tem je ob odprtju dogodka govoril predsednik italijanske škofovske konference, kardinal Gualtiero Bassetti. »Kardinal je zelo poudarjal, da naj bi bila Cerkev tu v Sredozemlju res Cerkev, ki se vrača nazaj h koreninam, Cerkev, ki gradi na blagrih, Cerkev, ki sprejema, ki je odprta,« je povzel nadškof Cvikl.
Danes in jutri so zbrani po skupinah, vsaka bo zvečer predstavila konkretne korake za reševanje določenega področja. »Danes je tema pogovor, dialog med Cerkvami. Jutri je tema Cerkev v odnosu do oblasti oziroma do sveta, v katerem živimo.« Predloge sodelovanja bodo povzeli v dokumentu, ki ga bodo v nedeljo izročili papežu. »Za nedeljo je velik interes tudi za papeževo mašo. Veliko ljudi bo, od predsednika države, predsednika vlade do ministrov. Veliko je tudi akreditiranih novinarjev,« je še dejal nadškof Cvikl.
Od srečanja v Bariju si veliko obetajo vsi, ki so najbolj na udaru zaradi migracij. Kot je povedal škof Lipovšek se ponavlja poziv, da je treba storiti vse … »da to sredozemsko morje ne bo grobnica za mnoge, ki bežijo pred grozotami vojn, drugih težav in stisk ter iščejo prostor za preživetje.«
A kot je za portal Vatican Insider opozoril nadškof Monreala na Siciliji Michele Pennisi, veliko težo migracij nosi zgolj Sicilija oziroma Italija. Evropa mora prevzeti odgovornost za problem. Brez skupnih rešitev ne moremo govoriti o sprejemanju migrantov, je dejal in za hinavce označil tiste, ki še vedno mislijo, da je migracijski pojav le kratkotrajen.