Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Manjka en sam podpis (foto: Pixabay)
Manjka en sam podpis | (foto: Pixabay)

Podpisi poslancev za odpravo volilnih okrajev so se ustavili pri številki 59

Slovenija | 25.01.2020, 12:52 Alen Salihović

Konec leta bo minil rok, ki ga je ustavno sodišče dalo politiki, da popravi volilno zakonodajo. V LMŠ so sicer v začetku meseca začeli zbirati podpise za rešitev, da naj bi odpravili volilne okraje in uvedli relativni preferenčni glas. Za spremembo potrebujejo 60 podpisov poslank in poslancev, doslej so jih našteli 59. Odločno proti temu predlogu so v SDS, nasprotujejo mu tudi v DeSUS.

Predsednik države Borut Pahor je poslancem poslal v podporo predlog ukinitve volilnih okrajev in uvedbe prednostnega glasu, odgovor pričakuje ta mesec. Če je po posvetovanjih kazalo, da ima zadostnih 60 glasov, se zdaj zatika. Poslanci DeSUS tega še niso oddali, prav tako ne poslanci SDS. Njihov vodja Danijel Krivec je za Pogovor o pojasnil, zakaj ta predlog ni dober: »Menimo, da bi ukinitev volilnih okrajev ne pomenila bistveno večjega vpliva volivca, to kar prodajo nekateri. Zgodilo bi se nasprotno, da bi se število poslancev iz neke periferije bistveno zmanjšalo.« Z argumentom Krivca se ni strinjal vodja poslancev NSi Jožef Horvat: »Pomurje je sestavljeno iz Prekmurja in Prlekije, gre za 27 občin. Poglejmo volitve leta 2014, takrat je Pomurje imelo sedem poslancev, šest plus en manjšinski. Sedaj na zadnjih volitvah 2018 ima Pomurje samo štiri poslance.«

SLS proti ukinitvi volilnih okrajev

Proti predlogu, ki je zdaj na mizi so tudi v zunajparlamentarni SLS. Predsednik Marjan Podobnik. »Ukinitev volilnih okrajev bi po našem prepričanju zmanjšala možnost za enakovreden in uspešen nastop kandidatov iz okrajev izven državnih in regionalnih središč. To bi dodatno zmanjšalo možnosti za enakomeren razvoj celotne Slovenije, zato SLS ukinitve volilnih okrajev ne podpira. Kot optimalen volilni sistem za Slovenijo SLS podpira kombiniran - večinsko proporcionalen - volilni sistem, kakršnega ima na primer Nemčija,« meni Podobnik.

Bi lahko bile nove volitve protiustavne?

Je pa Horvat ob tem opozoril, da bi v primeru neizpolnitve odločbe ustavnega sodišča lahko prišlo do protiustavnosti: »Obstaja tudi neka verjetnost, da bodo volitve, bodisi predčasne ali redne, potekale po volilni zakonodaji, ki ni skladna z ustavo.« »Tudi če bi do volitev prišlo po starem sistemu te v nobenem primeru niso neustavne. V primeru, da bi jih razglasili za neustavne, bi morali za neustavne razglasiti tudi vse volitve v preteklosti,« je Horvatu odgovoril Krivec.

Da vseeno ni tako preprosto govoriti o protiustavnih volitev je za oddajo »Spoznanje več, predsodek manj« opozoril ustavni sodnik Klemen Jaklič.  »V svojem ločenem mnenju sem zapisal, in v to sem trdno prepričan, da bi bile volitve po takšnem volilnem sistemu v nasprotju z ustavo, seveda pa v teoriji to vprašanje ni vselej in nujno isto kot naslednje vprašanje (in glede tega drugega vprašanja se ne opredeljujem), ali bi bile takšne volitve avtomatično razveljavljene. Pri drugem vprašanju namreč praviloma trčimo tudi ob pravico do periodičnih volitev in imamo torej lahko kolizijo med protiustavnostjo obstoječega volilnega sistema in pa pravico sploh voliti, tako da poznamo tudi primere, ko se je bilo nato treba s takšno kolizijo šele soočiti in jo razreševati, kako pa bi bilo to pri nas, če sploh, ne želim vnaprej razmišljati,« meni Jaklič.   

Spomnimo, da je ustavno sodišče decembra 2018 ugotovilo, da je člen zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor, ki določa meje volilnih okrajev, v neskladju z ustavo. Zakonodajalcu pa je naložilo, da mora neskladje odpraviti v dveh letih.

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.