Peter Merše: Nova koalicija je potencialno možna
Slovenija | 14.01.2020, 12:46 Alen Salihović
V javnosti so zaokrožile informacije, da se v ozadju pripravlja nova politična koalicija v parlamentu. V nedeljski oddaji Politično na RTV Slovenija je namreč Janez Janša nakazal na možnost spremembe vlade. Da pogovori o novi vladi ves čas potekajo, je povedal tudi predsednik NSi Matej Tonin. Dogajanje je za Radio Ognjišče ocenil komentator na portalu Domovina.je Peter Merše.
Kdo bo mandatar?
Janša je v oddaji Politično na Televiziji Slovenija ocenil, da je sedanja vladna koalicija klinično mrtva. Kot možnost vidi sestavo večine, ki bi preprečevala škodo. Ali je kdo dovolj ambiciozen, da sestavi novo vlado, pa naj bi se po Janševi oceni pokazalo v naslednjih tednih. Tonin ni želel napovedovati, kdaj bi do tega lahko prišlo, v pogovorih za potencialno novo koalicijo, v katerih sodeluje tudi NSi, pa ne vidi nič slabega. Tudi o mandatarju so se po Toninovih besedah veliko pogovarjali, nekaj je že bilo dorečenega, a »dokler nimaš 46 glasov zagotovljenih, je to brezpredmetno in kurjenje ražnja, ko je zajec v gozdu«. Ocenjuje pa, da dovolj glasov ne morejo dobiti v naslednjih tednih. Sicer meni, da so najboljša rešitev predčasne volitve, ker bi se karte na novo premešale.
Janša bi moral oceniti, da mu vladanje ne škodi preveč za prihodnje volitve. NSi bi morala oceniti, da se lahko spogaja za položaj v koaliciji, kjer niso v senci SDS.
Janševe navedbe je komentiralo nekaj strank
Poslanka LMŠ Jerca Korče je zatrdila, da ta manjšinska vlada ni klinično mrtva, pač pa deluje. Predsednik SD Dejan Židan Janševe izjave vidi predvsem kot velike želje, da bi nekdo drug predsedoval Svetu Evropske unije v drugi polovici prihodnjega leta.
V potencialni koaliciji bi lahko bili SDS, NSi, SMC in DeSUS
Da je nova koalicija potencialno možna, vendar je na poti do tja še veliko ovir, je za Radio Ognjišče dejal Peter Merše. V potencialni koaliciji vidi SDS, NSi, SMC in DeSUS. »Janša bi moral oceniti, da mu vladanje ne škodi preveč za prihodnje volitve. NSi bi morala oceniti, da se lahko spogaja za položaj v koaliciji, kjer niso v senci SDS. SMC bi moral oceniti, da je biti z Janšo manj tvegano ali bolj donosno kot biti s Šarcem, ali pa začrtati smer proti sredini in na tem graditi svojo prihodnost, ki zdaj zgleda precej klavrno. Karl Erjavec bi moral najprej zmagati na kongresu stranke in potem oceniti, da ga je levica odpisala in da je Janša zanj večji garant preživetja kot Šarec, ki grozi s pogovorom. Teoretično je možno, malo pa verjetno,« je zapisal za Radio Ognjišče. Dodaja, da so predčasne volitve malo verjetne. »Vsi so še v fazi regeneracije po super-volilnem letu 2018-19. Levici ustreza stanje kakršno je, desnica pa ga ne bi bistveno izboljšala, tvega celo poslabšanje in padec pod tretjino poslancev,« poudarja Merše.