Veleposlanik pri Svetem sedežu, Jakob Štunf: Upanja v boljši svet ne smemo opustiti
Svet | 10.01.2020, 14:37 Marta Jerebič
Mediji iz papeževega nagovora veleposlanikom, akreditiranim pri Svetem sedežu, najbolj izpostavljajo poziv k dialogu med Iranom in ZDA. Frančišek je sicer obravnaval različne teme. Slovenskega veleposlanika pri Svetem sedežu, Jakoba Štunfa, se je najbolj dotaknil poudarek o upanju oziroma zaupanju.
Večji svetovni mediji so iz papeževega 40-minutnega nagovora v glavnem povzeli aktualne teme: naraščanje napetosti na Bližnjem vzhodu, spolne zlorabe, podnebne spremembe. V 7 strani dolgem besedilu pa se je znašlo še veliko drugih poudarkov: »Od mladih, izobraževanja, medverskega dialoga, vprašanja statusa notranje razseljenih oseb v posameznih državah, kjer divjajo vojne in različni konflikti, do jedrskega orožja in vloge žensk v družbi.«
Štunfu se je najbolj vtisnil v spomin poudarek o upanju in zaupanju. »Sporočilo, da upanja v boljši svet ne smemo opustiti, da mora biti upanje realistično in da zahteva pogum. Skratka, potrebno je delati in zaupati, da lahko prinašamo in gradimo mir.«
Ta mir danes pogosto rušijo besedni spopadi svetovnih voditeljev, kar otežuje delo diplomatom, njihovo poslanstvo pa se je zelo spremenilo tudi z novimi tehnologijami. Predvsem se je vse dogajanje v diplomaciji pospešilo, veliko je informacij, ki imajo vprašljivo verodostojnost. »Kljub temu tehnologija ne more nadomestiti neposrednega človeškega stika. Tudi papež rad diplomatom priporoči, da je diplomatska dejavnost predvsem umetnost majhnih korakov in tkanja medosebne človeške bližine, ki potem olajša iskanje izhodov iz različnih zapletenih situacij.«
Slovensko veleposlaništvo pri Svetem sedežu se bo v letošnjem letu že osredotočilo na praznovanje 30. obletnice slovenske samostojnosti, ki jo bomo sicer obeležili prihodnje leto.