Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Cerkev, klopi (foto: Pixabay)
Cerkev, klopi | (foto: Pixabay)

Klepetalnica: »Kdo bi danes plačeval za klopi, ko pa pri maši toliko stojimo?«

Cerkev na Slovenskem | 10.01.2020, 08:57 Rok Mihevc Tanja Dominko

Verjetno ste v teh prazničnih dneh, ki so za nami, prestopili prag katere druge, ne le domače cerkve. Ste bili v zadregi, kdaj vstati, kdaj sesti ali poklekniti ali stati? Dejstvo je, da je praksa različna, čeprav naj ne bi bila. Vas to moti, vznemirja ali niti ne, smo spraševali v tokratni Klepetalnici.

Ne samo v naši Sloveniji, ampak po vsem svetu je Cerkev določila kakšne so drže pri maši, lahko beremo v Ognjišču. Te drže so določene v mašni knjigi, v nekaterih župnijah pa se teh pravil ne držijo. Slovenski škofje so celo leta 2003 napisali pastirsko pismo, v katerem so duhovniki vernike spomnili na pravilne drže pri bogoslužju. Zbrali smo nekaj mnenj v Klepetalnici ...

Marjeta: Sploh še potrebujemo klopi v cerkvi?
»Lepo je, da ste to temo odprli, ker že dolgo časa mislim na to, kako preveč je treba v cerkvi vstajati. Ni povsod enako, nekje je vstajanja več, drugje manj. Zdi se mi, da se preveč stoji, da skoraj ne rabimo klopi.«

Francka: Kdo bi danes plačeval za klopi, ko pa več stojimo?
»Včasih so se klopi plačevale, danes jih nihče ne bi več, ker se toliko stoji. Na podeželju dve uri delaš, da vse zrihtaš v hlevu in živali, potem pa greš k maši, da stojiš. Včasih se je stalo pri evangeliju in Oče našu. Pri nas se je zgodilo, da je ljudjem slabo zaradi tega stanja. Je to prav za poglobitev vere?«

Veronika: V drugih župnijah moraš biti bolj pozoren
»Prav je, da smo dobili obvestilo od škofov. V naši župniji smo vestni, kar se tiče reda. Ko pa grem kam drugam, je pa res vse drugače. Moram pogledati ali stojijo ali sedijo in moraš biti pozoren, da nisi drugačen. Zdi se mi, da je lepo sodelovanje, če enako vstajamo ali sedemo.«

Cerkev, klop
Cerkev, klop © Unsplash
Sonja: V Prekmurju bistveno manj vstajamo kot v Ljubljani
»Praksa v cerkvah je različna, odvisno od tega, kje si. V Prekmurju bistveno manj vstajamo kot v Ljubljani ali kje drugje. Ni pa to bistveno. Je pa smešno, ker so dali neke smernice, ki se jih ne držijo. Že v Ljubljani je razlika, npr. v Dravljah ali na Viču ...«

Marija: Ljudje veliko delajo in prav je, da pri maši sedijo
»V naši župniji Videm Dobrepolje je vse tako kot je bilo včasih. Precej se sedi in to se mi zdi prav, ker je tukaj veliko kmečkega prebivalstva, ljudje veliko delajo in prav je, da sedijo. Cerkev je skoraj vedno polna in vidi se, da je tu doma verno ljudstvo. Pridemo radi k sveti maši, imamo radi našega župnika in kaplana.«

Drago: Nered izraz napuha?
»Zanje čase je kar se reda pri maši tiče, vse razsulo, ne vedmo kdo pije in kdo plača. Red je pač red. Če je kdo bolan ali onemogel, ni nič hudo če sedi. Če pa vsak po svoje stoji, je to izraz napuha.«

Marija: Ponekod se samo še med berili sedi ...
»To, da v različnih cerkvah različno stojimo, me popolnoma nič ne moti. Moti pa me, da v nekaterih primerih praktično samo še med berili sedijo. Ne zdi se mi prav. Mislim, da bi morali stanje malo omejiti. Določeni deli maše so res taki, da je treba stati, vsi deli, pri katerih se sedaj stoji, pa niso.«

Jelka: Če veliko stojiš, niti zaspan ne moreš biti
»Odobravam to, da veliko vstajamo in to je dobro. Tudi zaspan ne moreš biti, ker je vedno aktivno. Meni to paše, če pa grem kam drugam, kjer samo sedijo, me moti. Veliko bolj si zbran pri maši, ker ne moreš zadremati.«

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.