Jože Bartolj
Marko Zupan
Meta Potočnik
Cerkev, klopi (foto: Pixabay)
Cerkev, klopi | (foto: Pixabay)

Klepetalnica: »Kdo bi danes plačeval za klopi, ko pa pri maši toliko stojimo?«

10.01.2020, 08:57 Rok Mihevc Tanja Dominko

Verjetno ste v teh prazničnih dneh, ki so za nami, prestopili prag katere druge, ne le domače cerkve. Ste bili v zadregi, kdaj vstati, kdaj sesti ali poklekniti ali stati? Dejstvo je, da je praksa različna, čeprav naj ne bi bila. Vas to moti, vznemirja ali niti ne, smo spraševali v tokratni Klepetalnici.

Ne samo v naši Sloveniji, ampak po vsem svetu je Cerkev določila kakšne so drže pri maši, lahko beremo v Ognjišču. Te drže so določene v mašni knjigi, v nekaterih župnijah pa se teh pravil ne držijo. Slovenski škofje so celo leta 2003 napisali pastirsko pismo, v katerem so duhovniki vernike spomnili na pravilne drže pri bogoslužju. Zbrali smo nekaj mnenj v Klepetalnici ...

Marjeta: Sploh še potrebujemo klopi v cerkvi?
»Lepo je, da ste to temo odprli, ker že dolgo časa mislim na to, kako preveč je treba v cerkvi vstajati. Ni povsod enako, nekje je vstajanja več, drugje manj. Zdi se mi, da se preveč stoji, da skoraj ne rabimo klopi.«

Francka: Kdo bi danes plačeval za klopi, ko pa več stojimo?
»Včasih so se klopi plačevale, danes jih nihče ne bi več, ker se toliko stoji. Na podeželju dve uri delaš, da vse zrihtaš v hlevu in živali, potem pa greš k maši, da stojiš. Včasih se je stalo pri evangeliju in Oče našu. Pri nas se je zgodilo, da je ljudjem slabo zaradi tega stanja. Je to prav za poglobitev vere?«

Veronika: V drugih župnijah moraš biti bolj pozoren
»Prav je, da smo dobili obvestilo od škofov. V naši župniji smo vestni, kar se tiče reda. Ko pa grem kam drugam, je pa res vse drugače. Moram pogledati ali stojijo ali sedijo in moraš biti pozoren, da nisi drugačen. Zdi se mi, da je lepo sodelovanje, če enako vstajamo ali sedemo.«

Cerkev, klop © Unsplash
Sonja: V Prekmurju bistveno manj vstajamo kot v Ljubljani
»Praksa v cerkvah je različna, odvisno od tega, kje si. V Prekmurju bistveno manj vstajamo kot v Ljubljani ali kje drugje. Ni pa to bistveno. Je pa smešno, ker so dali neke smernice, ki se jih ne držijo. Že v Ljubljani je razlika, npr. v Dravljah ali na Viču ...«

Marija: Ljudje veliko delajo in prav je, da pri maši sedijo
»V naši župniji Videm Dobrepolje je vse tako kot je bilo včasih. Precej se sedi in to se mi zdi prav, ker je tukaj veliko kmečkega prebivalstva, ljudje veliko delajo in prav je, da sedijo. Cerkev je skoraj vedno polna in vidi se, da je tu doma verno ljudstvo. Pridemo radi k sveti maši, imamo radi našega župnika in kaplana.«

Drago: Nered izraz napuha?
»Zanje čase je kar se reda pri maši tiče, vse razsulo, ne vedmo kdo pije in kdo plača. Red je pač red. Če je kdo bolan ali onemogel, ni nič hudo če sedi. Če pa vsak po svoje stoji, je to izraz napuha.«

Marija: Ponekod se samo še med berili sedi ...
»To, da v različnih cerkvah različno stojimo, me popolnoma nič ne moti. Moti pa me, da v nekaterih primerih praktično samo še med berili sedijo. Ne zdi se mi prav. Mislim, da bi morali stanje malo omejiti. Določeni deli maše so res taki, da je treba stati, vsi deli, pri katerih se sedaj stoji, pa niso.«

Jelka: Če veliko stojiš, niti zaspan ne moreš biti
»Odobravam to, da veliko vstajamo in to je dobro. Tudi zaspan ne moreš biti, ker je vedno aktivno. Meni to paše, če pa grem kam drugam, kjer samo sedijo, me moti. Veliko bolj si zbran pri maši, ker ne moreš zadremati.«

Rok Gregorčič, Tadej Pagon, Janez Pavel Šuštar, Janez Meglen (photo: Rok Mihevc) Rok Gregorčič, Tadej Pagon, Janez Pavel Šuštar, Janez Meglen (photo: Rok Mihevc)

Cerkev v Sloveniji dobila štiri nove duhovnike

»Vsak nov duhovnik je za Cerkev vir veselja in znamenje upanja, da nam Gospod daje duhovnih poklicev in da so še tisti, ki slišijo Božje povabilo in nanj odgovorijo,« pravi predsednik Slovenske ...

Nuncij Jean-Marie Speich (photo: Rok Mihevc) Nuncij Jean-Marie Speich (photo: Rok Mihevc)

Nuncij Speich: Slovenija je presegla samo sebe

Apostolski nuncij Jean Marie Speich je ob 30-letnici vzpostavitve diplomatskih odnosov med Svetim sedežem in Republiko Slovenijo sinoči sprejel diplomatski zbor, predstavnike države, Cerkva in ...

Duhovnik Martin Golob (photo: Rok Mihevc) Duhovnik Martin Golob (photo: Rok Mihevc)

"Bog med počitnicami ne gre na dopust"

Bog je doma tudi med počitnicami in nas čaka, potrebujemo duhovno hrano. To je bilo osrednje sporočilo tokratne oddaje Za življenje, v kateri je Mateja Feltrin Novljan gostila duhovnika Martina ...

Novomašniki 2022 (photo: Rok Mihevc) Novomašniki 2022 (photo: Rok Mihevc)

To so letošnji novomašniki

V Sloveniji imamo letos štiri novomašnike, trije so iz ljubljanske nadškofije, eden pa iz novomeške škofije. To so: Janez Pavel Šuštar, Rok Gregorčič, Tadej Pagon in Janez Meglen. Kako so slišali ...