Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Martin Golob (foto: Rok Mihevc)
Martin Golob

Martin Golob: Tako kot Ferrarija ne skrivaš v garaži, tako ne skrivaj svoje vere

Duhovnost | 13.11.2019, 13:05 Rok Mihevc

Kako graditi mostove do neverujočih in ljudi, ki se zdijo oddaljeni od Cerkve, smo govorili v tokratni oddaji Globine. Priložnosti, kako ljudem posredovati Boga, je veliko in o tem priča tudi delovanje in trud župnika iz Srednje vasi v Bohinju, Martina Goloba.

Kjerkoli in kadarkoli izkoristimo priložnost za pričevanje! Tako je spodbudil Martin Golob. »Da damo ljudem priliko, da spoznajo in slišijo kaj o Jezusu Kristusu, v katerega verujemo. Ali potem to besedo zagrabijo in kaj naredijo, to ni več toliko v moji moči. Seme pade vsepovsod, na različno zemljo in v različna srca.«

Bog vedno najde svoja pota

V Evropi je ogromno krščenih ljudi, vemo pa, koliko je rednih nedeljnikov. Njihova vera je ohlajena. »Zato mora nova evangelizacija nagovoriti že krščene. Če imaš Boga rad in želiš biti znotraj občestva, ti ni težko iti k maši. Na novo navdihnimo in spodbudimo take, da pridejo zraven. Spomimo jih na njihov krst in prosimo Boga, da bi ta zagorel v njihovih srcih, da bi lahko iz tega živeli. In Bog vedno najde svoja pota.«

Kako graditi mostove do neverujočih in oddaljenih?

»Sam nikoli ne gledam na nobenega človeka, kot nekoga, ki je oddaljen. Nekdo, ki ne hodi k maši, mi ni oddaljen, še vedno sva si brat in sestra. Ne smemo misliti, da je nekdo oddaljen, zdaj ga »moram pa notri prinesti«. Vsi smo ustvarjeni po božji podobi in tukaj nočem delati nobenih razlik. Mogoče pa bom kdaj s svojim navdušenjem do Jezusa le nagovoril koga. Dokler imaš stik in dialog imaš vse priložnosti, dokler pa ga odbijaš, rušiš mostove. S človečnostjo jih lahko gradimo do tistih, ki Boga ne poznajo.«

Ne gre za to, koliko nas je in kako boljši smo od drugih ...

Beseda evangelizacija lahko v drugih zbuja odpor, strah, sovraštvo. V ozadju je pogled na delovanje Cerkve, da bi imela pod sabo veliko ljudi. »Evangelizacija je prinašanje oznanila o božjem kraljestvu. Mi to povzamemo na zelo človeški način, ampak ne gre za človeško moč, da bi pokazali koliko nas je in kako boljši smo od drugih. Evangelizacija je graditi občestvo in biti služabnik drug drugemu. Da dajemo sebe bližnjemu, da drug za drugega izgorevamo in s tem živimo evharistijo.«

Župnik Martin Golob in voditelj Blaž Lesnik
Župnik Martin Golob in voditelj Blaž Lesnik © Rok Mihevc
V oddaji smo skušali razbiti tudi nekaj mitov, v povezavi z oznanjevanjem.

1. mit: Evangelizacija ni potrebna, saj je Bog usmiljen in gre tako ali tako navsezadnje vsak v nebesa

»Seveda je potrebna in to tako z besedo kot življenjem. Ker smo tudi Kristusovo telo. Cerkev je oznanjevalka in deluje misijonsko. Da pride kar vsak v nebesa, to pa ne vemo. Truditi se je treba v življenju vsak dan, sodbo bomo pa že Bogu prepustili. Iskren odnos do Boga, ker ga imaš rad, pokažeš tudi tako, da ljubiš bližnjega.«

2. mit: Mišljenja drugih ljudi, zlasti glede religije, ne moremo spremeniti

»Res ne moreš prepričati prepričanega, a oznanilo, ki ga veje Sveti Duh je močnejše od prepričanja. Mislim, da krščanstvo od vseh ostalih religij ponuja revolucionarne stvari, ki jih druge religije nimajo – recimo odpuščanje in odrešenje. Starejše v svojem domu za ostarele ne bi mogel tolažiti brez misli na Jezusa Kristusa. Da je njihova bolniška postelja lahko oltar, na kateri darujejo svojo onemoglost, bolečino, trpljenje in osamljenost.«

3. mit: O svoji veri nam ni treba govoriti, dovolj je, da jo živimo

»Če doživiš nekaj lepega, ne moreš tega držati v sebi. Boš hudega ferrarija zaprl v garažo in ga imel zase? Verjetno ga boš pokazal in se z njim kam peljal. Ali tako kot mlad fant svoji družbi pokaže čudovito punco. Enako je v veri. O Bogu govorim zato, ker dela ogromne stvari. Ne zato, ker to moram, ampak ker tako čutim. Boga in vero je nesmiselno skrivati zase.«

4. mit: Evangelizacija je samo za ekstrovertirane

»Evangelizira lahko čisto vsak. Ni treba, da imaš dar govora. In ni ti treba daleč. Veste koliko je malih evagelizatorjev, npr. moja mami in ati. S svojo preprosto kmečjo pametjo sta bila glavna evangelizatorja tako, da sta redno vsak dan živela vero, bili smo čim več skupaj, vsak večer smo si odpuščali. Evangelizacija ni samo stvar duhovnikov in teologov.«

5. mit: Z oddaljenimi je potrebno delati v rokavicah

»Siliš ga seveda ne, povabiš ga pa res lahko. Če ga sprejmeš in mu želiš dobro, gresta lahko tudi v globino. Navajeni smo postavljati pravila, a to je lahko zelo odbijajoče. Naj bo »hrana« na začetku prijetnega okusa, potem lahko pojemo še malo močnejšo.«

Duhovnost, Globine
V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče) V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče)

Da ne bodo mehanični duhovniki

Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije je vsako leto posebej slovesen tudi za bogoslovce. Ta dan je poleg seveda glavnih Gospodovih praznikov zanje največji praznik, na katerega bogoslovci ...

Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si) Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si)

Naložbeno zlato kupite in ga prejmete kar po pošti

Zlato je od nekdaj veljalo kot dobra naložba, kot nekaj, kar se obnese v vihravih časih. V Svetovalnici smo predstavili varčevanje v to cenjeno kovino. Naš sogovornik je bil direktor podjetja s ...

Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc) Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc)

Yala, yala! Gremo, fantje in dekleta!

Vsakdo bi moral malo po svetu. Tako bo spoznal, da rek, ki ga poznamo Slovenci Povsod je lepo, a doma je najlepše, res drži. Tako je v Kolokviju razmišljala nekdanja stevardesa Lucija Vrankar. Z ...