Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Papež na Japonskem (foto: vaticannews.va)
Papež na Japonskem

Kako se je papež 'maščeval' jezuitom, ker ni mogel v misijone ...

Cerkev po svetu | 26.11.2019, 14:37 Marta Jerebič

Papež je končal 8-dnevni obisk v Aziji in je že na poti proti Rimu, kjer bo pristal nekaj po 17. uri. Na Tajskem in Japonskem je govoril o zaščiti življenja in dostojanstva. Opozoril je na zlorabe in izkoriščanje žensk in otrok ter nemoralnost uporabe in posedovanja jedrskega orožja. Svet je spomnil na pomen dialoga in vlogo religij v procesu gradnje bolj pravične družbe.

Frančišek je zadnji dan v deželi vzhajajočega sonca preživel v jezuitski skupnosti, katere član bi bil verjetno danes tudi sam, če mu v mladosti zdravje ne bi preprečilo, da postane misijonar na Japonskem, komentira portal Crux.

Papež je že ob prihodu v Tokio na srečanju s škofi v smehu dejal, da se je za te neuresničene sanje 'maščeval' tako, da je kot vodja jezuitov v Buenos Airesu v misijone na Japonsko poslal pet argentinskih duhovnikov. Eden od njih je danes vodja jezuitov na Japonskem, p. Renzo De Luca, ki je bil papežev prevajalec med obiskom. In s temi jezuitskimi sobrati je papež zjutraj daroval sveto mašo, srečal se je tudi z upokojenimi in bolnimi duhovniki.

Dogodka sta potekala na jezuitski univerzi Sofija, kjer bi verjetno predaval tudi Bergoglio, če bi bil misijonar na Japonskem. Gre za eno najuglednejših učilišč v državi. Univerza na svojih osmih fakultetah in 18 oddelkih vsako leto gosti tisoč tujih študentov, 2 tisoč mladim Japoncem pa omogoča, da se udeležijo študija v tujini.

Po vesti izbrati najboljše

Papež je tokrat nagovoril 700 študentov in njihovih profesorjev. »Noben študent te univerze ne bi smel diplomirati, ne da bi se naučil, kako odgovorno in svobodno izbrati to, kar mu vest narekuje, da je najboljše.«

Papež je menil, da bi se moral vsak diplomant te univerze znajti tudi v najbolj zapletenih situacijah in pri tem zavzeti pravično, človeško, pošteno in odgovorno držo kot odločen zagovornik ranljivih. V tako tekmovalni in tehnološko usmerjeni družbi mora biti ta univerza ne samo intelektualno središče, ampak tudi kraj, kjer se lahko oblikujeta boljša družba in bolj upanja polna prihodnost, je dejal papež.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...