Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Pokopališče, križ (foto: Pixabay)
Pokopališče, križ

P. Cestnik daje izziv: Na grob pojdite brez vsega in poslušajte svoje srce!

| 01.11.2019, 05:15 Rok Mihevc

V veroučni učilnici ne dovolim, da govorijo o dnevu mrtvih, ki se nanaša na 2. november dan vseh vernih rajnih, je pred praznikom vseh svetih za Radio Ognjišče dejal klaretinec p. Branko Cestnik. V oddaji „Spoznanje več, predsodek manj“ je spregovoril tudi o spominu na rajne in pogrebih.

Slovenci se ne bojimo stika z rajnimi

„Človek se odlikuje po svojem spominu na rajne,“ je dejal. "Spoštovanje mrtvih je v temelju civilizacije, to priznajo tudi laični in ateistični filozofi. V Sloveniji imamo lep odnos do rajnih, znamo negovati grobove, v njih veliko vlagamo. Kar se tega tiče, se ne bojimo stika z rajnimi."

Ni več bdenja pri rajnemu, dolgih povork, sedmina se izgublja ...

Nato je Cestnik dejal, da ga preseneča, da smo Slovenci tako hitro „preskočili“ iz klasičnega na žarni pogreb. »To je vprašanje za antropologe in psihologe, kaj nam je bilo, da smo mrtvo telo odstranili iz naše sredine. Ni več bdenja pri rajnih, kar je bilo močno v slovenski tradiciji. Ni več dolgih povork in tudi sedmina se začenja izgubljati. Zdaj se dogaja tudi to, da mrliške vežice ne pridejo do izraza, ker žaro pripeljejo na pokopališče dve uri prej. To še ne bi bil problem, če se ne bi začela pojavljati naslednja stopnja, ki pa je raztros pepela. To je za kristjane precej sporno, saj ima prvine vzhodnjaških religij, ki ne verujejo v enega Boga, ne veruejjo v vstajenje od mrtvih, ampak vračajo telo v ciklus narave. Kristjan v svoji logiki, tudi jud in musliman, pokojnega ne vrača v ciklus narave, ampak ga polaga k počitku za vstajenje.«

p. mag. Branko Cestnik
p. mag. Branko Cestnik © Jože Bartolj
Cvetje in sveče kot motilci za molitev

Branko Cestnik je opozoril še na to, da številni starši ne želijo svojih otrok na pogrebu bližnjih, doma pa igrajo igrice in z njimi pobijajo nasprotnike. Vsem pa je ob prižiganju sveč in polaganju cvetja dal naslednji izziv: »Pojdite na grob enkrat brez vsega, brez cvetja in sveče, poslušajte svoje srce in poglejte, kaj se vam bo dogajalo. Poskušajte čisto brez, ker vse to je lahko motilec za eno bolj duhovno dejanje, ki mu rečemo molitev.«

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...