Cerkveni pravnik Naglič razume umik Islamske skupnosti iz dialoga o verski svobodi
| 21.10.2019, 14:08
Islamska skupnost v Sloveniji do nadaljnjega ne bo sodelovala na seji sveta vlade za dialog o verski svobodi. Na njej naj bi spregovorili o zaščiti človekovih pravic in prepovedi diskriminacije. Potezo islamske skupnosti razume cerkveni pravnik Andrej Naglič. Zakaj?
Seja je bila predvidena preteklo sredo. Minister za kulturo Zoran Poznič, ki je tudi predsednik Sveta Vlade za dialog o verski svobodi jo je zaradi odločitve Islamske skupnosti odpovedal. Ob tem je dodal, da je dialog temelj demokratične družbe in vsakega sožitja. Vse lepo in prav, do sem. Ali te besede držijo v celoti smo vprašali cerkvenega pravnika Nagliča, ki je v imenu Katoliške cerkve tudi sam član sveta. Pojasnil nam je, da razume umik predstavnikov Islamske skupnosti, saj bi spet le razpravljali o določenem problemu, ob tem pa država ni uspela rešiti že nakopičenih težav: »Razumem Islamsko skupnost. Tudi mi imamo podobne težave. Katoliška cerkev ima v odnosu do države odprtih več kot 15 vprašanj na podzakonski ravni, več kot 50 vprašanj na mednarodni ravni. Že leta se pogovarjamo, vendar dlje kot od lepih besed ne pridemo. Do nekih dejanj ne pride. Praktičnih rešitev ni. Ali ni politične volje, ali ni spodobnosti na strani politike, da bi tukaj pomagale verskim skupnostim, Cerkvam in vernikom pri tem reševanju, pa je ugibanje.«
Naglič upa, da bo z umikom vlada razumela, da je dialog zgolj zaradi dialoga, premalo. Slediti morajo dejanja. »Kot vidimo tukaj v primeru Islamske verske skupnosti, žal ta dialog ni pripeljal do nekih konkretnih rešitev. Zdi se mi pa, da je odgovornost za to predvsem v preveč pasivni drži vladnih predstavnikov, v premajhni volji države, da bi res pomagala Cerkvam in drugim verskim skupnostim pri reševanju njihovih težav.«