Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Glasba (foto: Pixabay)
Glasba

Glasba je darilo, ki ljudem pomaga pri težkem stiku

Modrost v očeh | 03.09.2019, 10:43 Rok Mihevc

Glasbena terapija za starostnike. Ta je prinesla številne dobrobiti tudi bolnikom z demenco ter ob poslavljanju od življenja. Svoje znanje in izkušnje je v oddaji Modrost v očeh, z nami delila akademska glasbenica Špela Loti Knoll, direktorica Inštituta za glasbeno terapijo in supervizijo.

Glasbena terapija posega na področje medicine, sociale, pedagoškega dela in je primerna za vse starostne skupine, uporabnik pa ne potrebuje glasbene izobrazbe. »Slovenci radi pojemo, veliko je ljudi, ki se z glasbo ukvarja in jim je blizu, a izobrazba tu ni predpogoj,« je povedala Špela Loti Knoll.

Terapija se izvaja v skupini in individualno, idealno za skupino so štirje ljudje. »Večja kot je skupina, večje so težave v pozornosti. Če govorimo o demenci, je potem stik še težji. Glasbeni žanr se prilagodi našim klientom, prilagodimo tudi instrumente. Vsak si izbere svoj instrument in skupaj igramo, včasih brez kakršnegakoli pravila. Potem iz enega vzgiba nekdo začne. To se kar zgodi in enkrat skupina naredi tudi konec, brez dogovarjanja. S tem se vračamo na sposobnosti, ki jih imamo v sebi, ne glede, koliko smo stari in koliko glasbene izobrazbe imamo.«

Veliko ljudi pa ni sposobno delovati v skupini, zato včasih priporočajo najprej individualno terapijo, ki je dosti drugačna, tu je vedno direkten stik. »Glasba je darilo, ki nam pomaga pri težkem stiku med dvema osebama. Glasba kar nekaj vzame nase, naredi preobrat, ko včasih sploh ne veš kako.«

Glasbena terapija
Glasbena terapija © Institut Knoll

Kako glasba pomaga ljudem z demenco?

Pomaga jim na način, ki je bolj suptilen in manj invaziven do ljudi, ki so v tem stanju občutljivi. Npr. v prvi fazi demence, ko se že zavedajo, da imajo težave s spominom in so občutljivi na vse impulze, če jih okolica ves čas opozarja na to. V glasbi se lahko od tega odmaknejo, gredo v svet, ki je njim takrat varen. Skozi to potem vseeno pridejo do aktualnih tem in lahko o njih govorimo.

Drugi dejavnik je, da glasba direktno vpliva na možganske centre. Že samo petje kot fizični pojav, pomaga pri tem, da zrak potuje po pljučih in aktivira tudi naše čutne organe. To je zelo prijazno do ljudi, ni dirketno verbalnega nagovarjanja. Včasih se zgodi kar čudež. Sem delala s precej dementnim starostnikom, ko nisem vedala kaj bo. Po 45 minutah je cel dom zvenel v večglasnem petju teh ljudi. Ker ta spomin je edini, ki ostane, se ne izgubi. V možganih ostanejo naši čustveni zapisi in spomini, glasba pa ima vedno dostop do tega.

Več pa v posnetku oddaje!


 

Oddajo je pripravila in vodila Damjana Medved.

Modrost v očeh
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...