Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič
Gremo v dijaški dom (foto: Pixabay)
Gremo v dijaški dom

Odhod od doma je odločitev in proces

| 02.09.2019, 11:54 Rok Mihevc

Pa smo ga dočakali. Prvi šolski dan je za marsikoga res čisto prvi, drugi so morda na trnih, ker se je njihov otrok podal v drug kraj in se vključil tudi v dijaški ali študentski dom. V Svetovalnici smo gostili ravnatelja Jegličevega dijaškega doma v Zavodu sv. Stanislava Riharda Režka.

Odhod od doma ni majhna stvar, ne pri 15, ne pri 19 letih. »Gotovo je to odločitev posameznika globoko v sebi, da se odloči, da gre. Ni to tako zelo s starostjo povezano. Nekateri se pri 30 letih ne morejo odločiti za odhod in se držijo doma. Pomembno pa je, v katero okolje odhaja otrok in da tam prevladuje zaupanje. Da naprej zaupa on, nato še njegova družina. Da vsi skupaj sodelujemo pri temu, da dosežemo, kar želimo.«

Odhod od doma je proces, pravi Rihard Režek. »Že svetovalne delavke v osnovni šoli spodbujajo otroke k razmišljanju, da bo drugače. Otroci se potem srečujejo z nami na dnevu odprtih vrat, na informativnih dnevih. Torej je proces, v katerem sprejme odločitev, da bo enkrat prišel dan, ko bo zapustil dom in se vključil v dijaški dom. To pri nas naredimo na prijeten način, imeli smo že spoznavni dan s starši in družinami, kjer smo se drug drugemu predstavili. Dijaki so se dodobra spoznali na vzgojnem vikendu. Tu smo bili mi kot »big brotherji«, jih opazovali in razporedili po sobah, da čim lažje zaživijo skupaj.«

Rihard Režek
Rihard Režek © stanislav.si

Vedno nas lahko pocukajo za rokav

Razlika med dijaškim in študentskim domom? Bistvene ni, edino v starosti. Tej primerno se je treba približati dijaku oz. študentu. »Nad dijaki bolj bdimo, se več pogovarjamo, študentski svet pa je drugačen, so prepuščeni sami sebi, kar je prav, saj so na poti odraslosti. Kljub vsemu je pomembno, da živijo v vedenju, da se obrnejo na nas vedno, ko ne gre po planih, da nas lahko pocukajo za rokav...«

Vsak potrebuje trdnost v odnosih

Družina je pomemben dejavnik pri našem delu, je temelj. To odločitev, da gre dijak v dijaški dom, sprejme vsa družina. Takrat je pomembno, da mu kot popotnico dajo zavedanje, da bodo ob njem tudi, ko ne bo vse lahko. »Ker pride obdobje, tudi če je odločitev še tako odločna in gladka, ko se zave, da je to to. Potrebujejo trdnost v odnosih in normalno je, da v prvem letniku nisi samostojen in trden. In če družina ni podpora, je to za dijaka lahko zelo težko.«

Več pa v posnetku oddaje!

 


Oddajo je pripravila in vodila Tanja Dominko.

 

 

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.