Vatikanska komisija: Programe za zaščito mladoletnih vpeljati povsod po svetu
Svet | 17.09.2019, 10:36 Marta Jerebič
V Vatikanu poteka že 31. srečanje sveta kardinalov, ki papežu svetuje pri reformi rimske kurije. Sklepni dokument bo predvidoma objavljen do konca leta. Svoje opombe in predloge na osnutek z naslovom Oznanjujte evangelij so lahko dali tudi vsi predsedniki škofovskih konferenc. V nedeljo pa se je končalo 11. srečanje Papeške komisije za zaščito mladoletnih.
Programe za zaščito mladoletnih je treba nujno vpeljati povsod po svetu, je sklenila komisija, potem ko je tudi tokrat prisluhnila pretresljivemu pričevanju ene od žrtev iz Brazilije, ki je bila zlorabljena s strani duhovnika in znotraj družine.
Komisija deluje na treh ravneh: preverja pravilnike za zaščito otrok, izobražuje na tem področju in pomaga žrtvam. Za slednje je na treh celinah vzpostavila programe, prek katerih jim prisluhne. Tak program je v nastajanju tudi na četrti celini. Da se žrtev sploh lahko odpre ob tako globoki rani, je pomembno, da je na drugi strani nekdo, ki žrtvi absolutno verjame, je ne obsoja ali nalaga krivde, jo v celoti in v polnosti razume, je v junijski oddaji Srečanja pojasnila terapevtka s. Mateja Kraševec. »Žrtve spolnih zlorab so izredno, izredno senzibilne za to, ali je na drugi strani človek, ki je na polno prisoten, ali je na drugi strani človek figura, maska, leporečje itn. To točno vedo in prepoznajo. To senzibilnost imajo v sebi.«
Žrtev doživi vnovično zlorabo, če se ji ne verjame. »Pravzaprav doživi samo še hujšo grozo in osamitev. Jaz temu rečem, da so žrtve, ki so spregovorile in se jim ni verjelo, dobesedno porinjene v pekel.«
Vatikanska komisija za zaščito mladoletnih je programe svetovanja in pogovora z žrtvami zlorab na posameznih celinah vzpostavila, da bi žrtve lahko spregovorile z nekom, ki pozna njihovo kulturo.