Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek na letalu (foto: Vatican Media)
Papež Frančišek na letalu

Pravijo mi, da sem komunist, govorim pa iste stvari kot Janez Pavel II.

Cerkev po svetu | 11.09.2019, 12:37 Marta Jerebič

Kritike papeža, razkoli v Cerkvi, otroci kot bogastvo, vtisi s potovanja. To so glavne teme, o katerih je papež govoril na letalu, ko se je včeraj vračal z afriške turneje. Z novinarji se je zadržal kar uro in pol.

V medijih najbolj odmevajo papeževe besede o kritikah njegovega papeževanja.

»V zvezi z družbenimi stvarmi govorim isto, kot je govoril Janez Pavel II., isto. Posnemam njega, a pravijo: Papež je komunist …« Frančišek ob tem pravi, da iz kritik vedno potegne koristi. Ne dobiva jih samo iz ZDA, ampak tudi iz rimske kurije. Po njegovih besedah pa te niso vedno destruktivne, zlasti ko so izrečene odprto, ne pa za hrbtom.

V zvezi z razkoli je dejal, da jih je bilo v Cerkvi veliko. To je ena od možnosti, ki jo Gospod dopušča človeški svobodi, je dejal in dodal: »Ne bojim se razkolov, molim pa, da jih ne bi bilo, saj gre za duhovno zdravje številnih ljudi …« Papež je dejal, da moli za dialog, saj pot razkola ni krščanska. Razkol je vedno ločitev elite. Povzroči ga ideologija, ki se je ločila od nauka, je dejal.

Spregovoril je tudi o veselju otrok, ki jih je srečal na afriški turneji. Otroci so zaklad, zato mora država poskrbeti zanje, je dejal. Ob tem je bil kritičen do Evropejcev, ki so preveč navezani na udobje in blaginjo, nimajo pa otrok. Frančišek je tako pri današnji splošni avdienci znova obudil spomin na srečanje z otroki pri Petru Opeki.

»V Akamasoi poskušajo združevati delo, dostojanstvo in skrb za najrevnejše, šolanje za otroke. Vse je poživljeno z Evangelijem.«

Papež je še dodal, da je Mozambik, Madagaskar in Mavricij obiskal, da bi v teh državah zasejal seme miru in sprave.

Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...