Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc
Mitja Jeseničnik, inštruktor varne vožnje AMZS (foto: Nataša Ličen)
Mitja Jeseničnik, inštruktor varne vožnje AMZS

AMZS: »Če smo v stresu, ne sedimo za volan. Z lepimi mislimi na pot, bo varneje.

Slovenija | 26.07.2019, 11:41 Nataša Ličen

Varnost, če pogledamo celovito, se je na slovenskih cestah sicer izboljšala, toda nesreče še vedno jemljejo dragocena življenja. Ko smo za volanom, je naša odgovornost, ne le za svoje, ampak tudi za življenja vseh ostalih udeležencev.

Mitja Jeseničnik, inštruktor varne vožnje AMZS: »Za slovenskega voznika bi lahko trdili, da se izboljšuje, kar se na vseh področjih opaža tudi na cestah. Na področju prometne varnosti smo naredili korak naprej. Toda, veliko je treba še izboljšati. Univerzalnega nasveta o vožnji poleti ni, ker smo si različni. Kuga modernega človeka je stres, tudi na cestah.«

Če se avto pregreje, ga pred nadaljevanjem vožnje obvezno prezračimo

»Ko pridemo do avtomobila, ga najprej premaknemo v senco, spustimo stekla in vklopimo ventilacijo. Če imamo klimo napravo, pa jo nastavimo na najnižjo temperaturo in pustimo, da avto seveda zavarovan, nekaj časa prosto teče in se s tem notranjost ohladi. Bistvena težava je segret material v avtomobilu, ki se na soncu zelo hitro pregreva. Vse to seveda močno vpliva na počutje v avtomobilu, tudi na voznika in s tem se zmanjša zbranost voznika, tudi težje sprejemamo modre odločitve in smo počasnejši v odzivu.«

Znate ravnati s klimo oziroma nastavitvijo temperature v avtu?

Vsako leto, pred poletno sezono, je pametno servisirati klimatsko napravo. Temperaturo v avtomobilu ob vročih dneh nastavimo tako, da nam bo prijetno. "Ni določil, odvisno je od našega počutja in osebnih zahtev ter želja. Pomemben je, da iz šob ne piha v ljudi, obrnimo jih v armaturo, proč od voznika in potnikov. To je pomembno."

Proti koncu poti postopno dvigujmo temperaturo v avtomobilu, "saj to zmanjša kondenz, je manj slabega vonja v avtomobilu, bo tudi manj možnosti za razvoj mikroorganizmov. Tudi za telo, ko izstopimo iz avta, je manjši šok, če ob koncu vožnje začnemo postopno dvigovati temperaturo v avtu, bo manj prehladov posledično, ker ne obremenjujemo telo zaradi prevelikih razlik v temperaturo.«

Obutev v avtu?

Natikači in podobna obutev ni dobra izbira, saj lahko zdrsnejo s stopala. »Med vožnjo naj bo čevelj stabilno na naših nogah, dovolj mehak naj bo podplat, da nam omogoča čutiti podlago, tudi pretrd naj seveda ne bo. Pohodni čevlji, cokle, ... tudi niso dobra izbira, ker nam ne omogočajo dobrega stika in nadzora stopalk.«

Mitja Jeseničnik, inštruktor varne vožnje AMZS
Mitja Jeseničnik, inštruktor varne vožnje AMZS © Nataša Ličen

V sodelovanju z AMZS vsak mesec pripravimo akcijo
V sodelovanju z AMZS vsak mesec pripravimo akcijo "Odgovorno na pot, varno na vrh" © Rok Mihevc

Slovenija, Oddaje, Svetovalnica
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...