Slavi KoširSlavi Košir
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Branko Cestnik (foto: Jože Bartolj)
Branko Cestnik

Šest novih maš: Bog še ni obupal nad nami!

| 28.06.2019, 11:05 Rok Mihevc

Letos bomo imeli šest novih maš, kar je glede na lansko leto, ko jih je bilo 20, veliko manj, a lahko rečemo, da Bog še vedno kliče. S to pozitivno novico smo začeli oddajo »Spoznanje več predsodek manj«, ko smo gostili p. Branka Cestnika.

Bog nima krize poklicev

Duhovna kriza je tipična za človeka, ne Boga, je uvodoma dejal Cestnik. »Bog nima duhovne krize ali krize duhovnih poklicev, ker on vedno kliče enako in enako spremlja svojo Cerkev. Če niso taki poklici, so pa drugačni.«

Manj duhovnikov, a pravi »boom« zakonskih skupin

Istočasno, ko je se je začelo pomanjkanje duhovnikov, je prišlo do pravega »booma« zakonskih skupin. »Zgodilo se je nekaj veličastnega. Božja milost se je zlila na mnoge zakonce, ki so začeli tvoriti te skupine. Po letu 2000 smo doživeli dodaten sunek Božje milosti in to je Božja naložba v slovensko Cerkev. Tega ne smemo zanemarjati. In ko ocenjujemo božje delovanje, ne smemo biti samo klerikalci, da gledamo samo na število duhovnih poklicev. Ne ocenjujemo z našo malo pametjo velikega Boga Očeta.«

Novomašniki 2019
Novomašniki 2019 © Rok Mihevc
Mala reforma bogoslovja

Z novim šolskim letom pa se v bogoslovju uvaja pripravljalni letnik in tako študij ne bo več dolg šest let, ampak sedem, tako kot pri redovnikih, ki imajo eno leto noviciata. »V tem letu vstopiš v red in te red preizkuša, da postaneš kandidat,« je povedal Cestnik in na vprašanje, od kje potreba po tem letniku, opozoril na trenutne podobne evropske trende. »Opažamo, da se za duhovniški poklic fantje odločajo kasneje, velikokrat prihajajo tudi iz okolij, kjer niso imeli močnega cerkvenega izkustva. Običajno smo gledali ministrante, »ta pa bi bil za župnika«, zdaj pa pridejo takšni, ki niti ministrirali še niso, nimajo izkustva župnije, liturgije...«

Potem so ključna tudi navodila glede preprečevanja spolnih zlorab, ki cilja na bogoslovje in preverjanje kandidatov. »Vse to damo skupaj in pride dokaj jasna potreba po pripravljalnem letniku. To so naši škofje sprejeli na podlagi navodil iz Rima.« Letnik bo obvezen za vse, ki želijo postati duhovniki, odvijalo pa se bo na Štajerskem, v župniji Šmarje pri Jelšah. »Tam je primerno veliko župnišče, tudi dejavna župnija na podeželskem in malo meščanskem okolišu.«

Ali ne gre za izgubo enega leta?

»Če bi sam gledal na svojo pot, potem bi lahko rekel, da sem izgubil tri leta. Lahko bi hitreje postal duhovnik, ampak lahko rečem, da nisem nič izgubil. Vse je bilo na mestu in vse je bilo prav. Program za letnik je že narejen in je pripravljen tako pedagoško, duhovno kot izobraževalno. Če se ga resno dela, se kar dogaja.« Vsak dan je nekaj novega in vsak dan spoznavaš tudi samega sebe, eno leto je hitro naokrog, je še povedal Cestnik.

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...