Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Gabrovec ob napovedi postavitve fizičnih pregrad

| 01.07.2019, 15:26 Matjaž Merljak

Mejo med Slovenijo in Italijo so začele nadzorovati mešane slovensko-italijanske policijske patrulje. Na idejo italijanskega notranjega ministra Mattea Salvinija o postavitvi ograje, če patrulje ne bodo uspešne, se je odzval deželni poslanec in politični tajnik stranke Slovenska skupnost Igor Gabrovec.

Mejo med Slovenijo in Italijo so danes začele nadzorovati mešane slovensko-italijanske policijske patrulje. Izvajanje patrulj se bo v skladu s sporazumom, ki sta ga podpisali državi, zaključilo 30. septembra. Predvidene so štiri patrulje na teden, tri na slovenski in ena na italijanski strani. ,

Italijanski notranji minister Matteo Salvini, ki je tudi vodja skrajno desne Lige, je v četrtek, 27. junija 2019, v Trevigliu dejal, da bo Italija na meji s Slovenijo, če mešane patrulje ne bodo preprečile nezakonitih prehodov meje, postavila fizične ovire.

Igor Gabrovec piše: »Zamisel o postavitvi fizičnih pregrad na meji med FJk in Slovenijo je popolnoma nora in verjetno tudi težko uresničljiva zamisel, ki jo sicer pripisujem bolj površnosti kot pa nekemu daljnosežnemu načrtu. Ljudje, Slovenci in ostali, ki živimo ob meji, se še vedno dobro spominjamo vsestranske, zlasti še psihološke teže bodeče žice in oboroženih graničarjev s psi, ki so stražili gozdno mejo. Prav tako so imeli svojo negativno težo tudi noč in dan zastraženi mejni prehodi, kjer smo dvakrat zaporedno čakali v vrsti za kontrolo dokumentov in avtomobilov. Vse to je že dolgo let za nami in ljudje so se privadili normalnega življenja. Naši otroci se sploh ne spominjajo časa, ko je meja bila. Normalno se sprehajamo po gozdnih poteh in normalno se vozimo in Slovenije v Italijo in obratno, ob vsaki uri, po vsaki poti, brez vsake ovire. Ljudje iz FJk, tudi veliko Italijanov, so si uredili domove v slovenskih obmejnih vaseh. In obratno. Obiskujemo kulturne in druge dogodke na obeh straneh meje. Prepletajo se jeziki, stiki, ljudje. Ponovna vzpostavitev bodečih pregrad in vsake druge oblike omejitve prostega pretoka ljudi bi predstavljala hud korak nazaj na dolgi poti celjenja ran, ki sta jih prizadeli dve vojni in vse, kar se je medtem in potem hudega dogajalo.

Mešane slovensko-italijanske izvidnice, ki so z delom začele prav na današnji dan, so v tem smislu normalen korak za boljše zagotavljanje varnosti vseh državljanov, za spoštovanje pravnega reda in za utrjevanje meddržavnega zaupanja. Zato verjamem, da bomo nadaljevali na tej poti treznega in politično-institucionalnega dogovarjanja in skupnega upravljanja obmejnega prostora. Vladnim politikom na italijanski deželni in državni ravni zato toplo svetujem, da se izogibajo prenagljenim izjavam, neodgovornim proglasom in drugim neosnovanim pobudam, ki izpadejo le v funkciji vzbujanja medijske pozornosti in izsiljevanja javnega mnenja.«

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.