Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc

Zmajske zgodbe

Radijski utrip | 30.05.2019, 10:40 Nataša Ličen

V sobotnem oglašanju, petindvajsetega v mesecu, ki smo ga pripravili v nizu projektov ob letošnjem srebrnem jubileju delovanja radia Ognjišče, smo iz Ljubljanskega gradu in Šanc slišali tudi legendi o zmaju.

Ljubljana, mesto zmajev?

Obstaja nenavadna legenda v povezavi z zmajem in sv. Jurijem.

Marko Brunskole, zgodovinar in vodja programa na Ljubljanskem gradu: »Po legendi naj bi na grajskem griču nekoč prebival strašen zmaj, ki je od Ljubljančanov vsako leto zahteval eno dekle za svoj obrok. Tisto leto naj bi bila na vrsti županova hči. Župan se je seveda ustrašil, ni je hotel izgubiti. Hčer je obljubil v zakon tistemu junaku, ki bi se spopadel z zmajem in ga premagal. Dolgo časa takšnega junaka ni bilo na spregled. Vendarle se tik pred usodnim dnem pojavi vitez sv. Jurij, ki se mu dekle zasmili, odjaha na grajski grič in se spopade z zmajem. Legenda pripoveduje, da bi bil potreben le še zadnji zamah s sulico in zmaj bi bil premagan. Toda, v tistem trenutku se zemlja odpre, pogoltne zmaja in se zopet zapre. Na tem mestu so Ljubljančani zgradili kapelo sv. Jurija, kjer na grajskem griču stoji še danes.«

Sv. Jurij, vitez, ki je po legendi povrnil mestu mir in varnost
Sv. Jurij, vitez, ki je po legendi povrnil mestu mir in varnost © ljubljanskigrad.si

Pa zmaj na mostu v dolini?

»Zmaj na Zmajskem mostu izhaja iz druge legende, iz zgodbe o Jazonu in argonavtih, ki naj bi se v času pred trojansko vojno, med begom iz Kolhide, ko so ukradli zlato runo, vračali v rodno deželo preko Donave, Save in Ljubljanice, na tem mestu naj bi prezimili in tudi takrat naj bi na tem mestu živela strašna močvirska pošast, ki jo Jazon premaga. V času tukajšnjega bivanja naj bi ustanovili naselbino in legenda pravi, da so to začetki Ljubljane. Naslednjo spomlad so odpluli do Vrhnike, razstavili svojo ladjo Argo, jo prestavili do morja ter odpluli nazaj v Grčijo. Ob tem je vendarle treba opozoriti, da je to legenda, ki se je utrdila v času baroka, ko so Ljubljanski veljaki iskali svoje korenine in so jih hoteli utrditi tudi s takšnimi zgodbami. Kot vidimo, so se takšne zgodbe vendarle uspešno prijele med ljudmi, saj zmaja lahko vidimo še danes vsepovsod po Ljubljani, ne samo na grbu in na mostu, in zato lahko rečemo, da je Ljubljana mesto zmaja.«

Znameniti zmaj, simbol mesta
Znameniti zmaj, simbol mesta © ljubljanskigrad.si

Arheolog dr. Marko Frelih, kustos Slovenskega etnografskega muzeja, ki zadnja leta načrtno raziskuje izročilo o zmajih po svetu, piše, da izročilo o zmajih na Slovenskem kaže svojevrstno prepletenost s starodavnimi miti, ki so jih poznale azijske, sredozemske in evropske kulture. Legende o zmajih so še danes zanimiv dokaz o nekdanjih medkulturnih povezavah in izražajo izjemen pomen, ki so ga nekoč imeli zmaji v ljudski domišljiji.

Radijski utrip, Oddaje
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.