Škofje pri mašah zadnje večerje o pomenu ljubezni in služenja
Slovenija | 19.04.2019, 10:13
Z večernim bogoslužjem velikega četrtka so sinoči v slovenskih cerkvah vstopili v velikonočno tridnevje, ki je višek bogoslužnega leta. Maše zadnje večerje so v stolnicah darovali tudi slovenski škofje, ponekod so 12. ljudem umili noge.
Nadškof Cvikl: Ljubezen brez služenja je prazna ljubezen
Sveto tridnevje so najsvetejši dnevi v vsem cerkvenem letu, je v Slomškovi stolnici dejal mariborski nadškof Alojzij Cvikl. Opozoril je, da dati življenje za druge ni pogosto dejanje, a smo po njegovih besedah vsi poklicani dan za dnem služiti drugim. »Prosimo, da bomo zmožni tega, k čemur smo poklicani. Življenje vsakega kristjana naj bi bilo služenje,« je povedal Cvikl in dodal, da je Jezusovo trpljenje služenje in to služenje doseže svoj vrhunec, ko se Jezus kot človek popolnoma daruje za nas. Nadškof je še dejal, da je vsak od nas sad Božje ljubezni.
»Odgovoriti na to ljubezen pomeni, da moje življenje postane prežeto s to isto ljubeznijo. Ljubezen brez služenja je prazna ljubezen,« poudarja mariborski metropolit, ki je posebej podčrtal, da je vsebina in pomen zadnje večerje nenehno vabilo, da dan za dnem živimo iz evharistije, tako doma, kot na delovnem mestu; v našem mestu, državi in povsod. Vse je ob sklepu povabil, da naj ne iščemo trdnosti v materialnih dobrinah, užitkih tega sveta in v iskanju sebe, ampak naj bomo prežeti z Božjo ljubeznijo, sposobni izstopiti iz sebe ter se podati na pot k bližnjemu in mu podariti ljubezen, podariti Boga.
Škof Štumpf: Če samo ljubim sebe, povzročam drugim trpljenje
Soboški oridnarij Peter Šrumpf je v stolni cerkvi sv. Nikolaja uvodoma dejal, da temna noč zla, ki se razpenja od velika četrtka na veliki petek, v sebi nosi vso tragiko zgodovine človeštva, ki jo zaznamujejo satanovi načrti za uničenje človeštva. »V tej noči zla grozijo vsi zločini, vse zlorabe, vse vojne, vse laži kot zmagovalci, ki pretijo, da zrušijo Božji prestol v nebesih. V tej noči zla se je satan povsem razkril, da je hudobni stvor, ki si ne pomišlja celo posvečenost apostolov Bogu, spremeniti v njihovo služenje peklenskim načrtom.«
Prav zaradi vsega naštetega trpljenja se Cerkev po njegovih besedah nenehno hrani in krepi s sveto evharistijo. Tako ostaja varna, kljub močnim napadom nanjo. Spomnil je na praznovanje 100 – letnice združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, želijo si lepega praznovanja. »Jezus nam naroča: Ljubite se kot bratje in sestre. Ljubite se med seboj kot Slovenci, Madžari, Romi, Hrvati, katoličani, evangeličani, binkoštniki, kalvinci, pravoslavni… Kdor hoče biti prvi, naj služi drugim. Premalo je ljubiti sovražnike. Še bolj potrebno je, ne imeti sovražnikov. Kajti če samo ljubim sebe, povzročam drugim trpljenje.«
Škof Bizjak: Umivanje nog je zahvala in priznanje za vse prehojene poti
Tudi v koprski stolnici Marijinega Vnebovzetja so se verniki zbrali ob škofu Juriju Bizjaku. Spregovoril je o obredu umivanja nog in pri poslanstvu in službi apostolov. Po njegovih besedah je apostol poslanec, ki prenaša sporočila od enega človeka do drugega, pa tudi od enega kraja do drugega. Ob tem je spomnil na besede preroka Izaija, ki je zapisal: 'Kako ljubke so na gorah noge glasnika radosti, ki oznanja mir, ki prinaša veselo vest, razglaša zveličanje in govori gori Sion: Tvoj Bog kraljuje!'
O umivanju nog predstavnikom župnijske skupnosti pa je dejal, da je to dejanje zahvala in priznanje za vse prehojene poti in vesele novice, ki so jih v preteklem letu posredovali bratom in sestram, ki so veselega oznanila ter pomoči bili potrebni.