Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

Žrtve se pogosto ne prepoznajo kot žrtve

Cerkev po svetu | 19.04.2019, 06:21 Marta Jerebič

V središču velikega petka je Kristus na križu. Če smo včeraj spremljali Jezusa v dvorano zadnje večerje, smo danes povabljeni z njim na Kalvarijo. To je dan strogega posta in pokore; edini dan v letu, ko ni maše, ampak poseben obred velikega petka. Papež Frančišek se bo obredov velikega petka udeležil popoldne ob 17. uri v vatikanski baziliki. Zvečer ob 21.15 pa bo že tradicionalno vodil križev pot v rimskem Koloseju. Premišljevanja je tokrat napisala s. Eugenia Bonetti, ki pomaga žrtvam trgovine z ljudmi.

S. Eugenia Bonetti je predsednica združenja Nič več sužnji. Organizacija je nastala pred sedmimi leti na pobudo redovnic in laikov, ki so se že prej na različne načine borili proti trgovini z ljudmi ter pomagali žrtvam. S. Eugenia jim pomaga že dvajset let.

Papež Frančišek se k tej temi pogosto vrača in opozarja, da vsak lahko kaj stori za izkoreninjenje trgovine z ljudmi. Nihče si ne more umiti rok, če noče biti na nek način vpleten v ta zločin proti človeštvu, je dejal februarja.

Pri Slovenski karitas je za pomoč žrtvam odgovorna Suzana Čajić: »Prepričana sem, da z izbiro meditacij na križevem potu papež sporoča, da človeško življenje ni naprodaj, ni blago, ki ga lahko kupiš na tržnici in da to nima in ne sme imeti cene. Dostojanstvo človeka pa je neodtujljiva pravica slehernega posameznika, ki jo je nujno potrebno spoštovati in varovati pred zlorabami.«

Tudi v Sloveniji žrtve trgovine z ljudmi

Zmotno je prepričanje, da v Sloveniji ne prihaja do trgovine z ljudmi. Lani je bilo identificiranih 100 žrtev, zagotovo pa je dejanska številka veliko višja. »Najbolj pogoste v Sloveniji so trgovina z ljudmi za namene spolnega izkoriščanja, predvsem žensk, deklet in otrok. Druga najbolj pogosta pa je prisiljevanje v izvajanje kaznivih dejanj in prisilnega beračenja kot oblike prisilnega dela,« je povedala Suzana Čajić in dodala: »Ko se srečamo z žrtvami, pogosto ugotovimo, da se velikokrat ne prepoznajo kot žrtve. Prisotno je veliko strahu, pogosto so fizično izčrpane, nekatere tudi v slabem zdravstvenem stanju.«

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.