Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Med mladimi je veliko socialnih stisk

Slovenija | 22.03.2019, 22:00 Nataša Ličen

Mladi znajo videti stisko drugega, potrebujejo pa dobrih zgledov in nekakšno gonilo k spodbudi po dejanjih. Saj pravijo, marsikaj vidimo, toda včasih ne upamo pristopiti, se odkrito pogovoriti in ukrepati, ker nočemo biti vsiljivi.

V ospredju so socialne stiske

Gimnazijci Tomaž, Lejla, Jure, Simon, Janez, Nika in Karolina: »Med vrstniki so v ospredju predvsem čustvene stiske, velikokrat smo izpostavljeni stresu, zaradi šolskih obveznosti ali medosebnih odnosov. Poskušamo opaziti stiske drug pri drugem in se o njih pogovoriti.« 

Katoliške šole delujejo celostno

Veliko je priložnosti na katoliških šolah, v katerih se mladi lahko izrazijo. Področij je toliko, da lahko vsak najde priložnosti zase. Na vprašanje, če v razredih kdo izstopa, želi biti vodilen, odgovarjajo: »V vsaki skupnosti je kakšen glasnejši, je nekaj takšnih, ki želijo izstopati, vendar je dragoceno, da se v katoliških šolah načrtno bolj spodbuja skupnost, in se dela na razvoju talentov vseh, v vsakem od učencev in dijakov vidijo določen talent.«

Mladi si želimo sprejetosti 

»Med seboj se spoštujemo, morda smo resnično zbrani na kupu mladi s podobnimi vrednotami. Mladi si želimo družabnosti in čustvenih navezanosti. Ko se pogovarjamo, zakaj smo se odločili za katoliško šolo, se izpostavi prav to, želimo biti obkroženi z ljudmi, ki se borijo za podobne vrednote in ideje.«

Dajmo glas od sebe

»Pomembno je biti aktiven, ker samo tako lahko res nekaj naredimo, kar si sami želimo in kar vidimo, da v svetu ni dobro, in to skušamo popraviti s svojimi dejanji. Res je, da včasih posameznik ne more veliko spremeniti, lahko pa pridobimo še koga, in če damo glas od sebe, lahko spremenimo marsikaj, to kar nas in tudi druge bremeni.«

Je slišan glas mladih?

Prilagajati se je treba. Vsega ne moremo spremeniti, so pa danes v svetu številne priložnosti, da smo slišani, da lahko oddamo svoj glas, da smo opazni, so v oddaji Mladoskop povedali mladi in dodali: "V svetu se nam zdi, da se vse bolj trudijo slišati naš glas. Na katoliških šolah imamo veliko tudi mednarodnih izmenjav. Kjer je volja, tam je pot. Če se potrudimo, se bodo pokazale tudi možnosti. Če v čem, smo v letih učenja na katoliški šoli dobili prav to duhovno spodbudo, verjeti vase, si zaupati. Na škofijski se veliko dela na tem, da vidimo tudi druge ljudi in nismo zazrti samo vase



Ne samo zase, delajmo tudi za dobro drugih

»Duhovno rast povezujemo z odnosom do sebe. To je temelj. Izhodišče dobrih odnosov z drugimi je v odnosu do sebe, v tem, kako gledamo nase. Na škofijski se veliko dela na tem, razmišljamo o odnosu do sebe in to se kaže na različnih področjih. Z duhovno rastjo dosežemo notranjo trdnost, ko se kaj zamaje pod nogami, nam prav ta omogoča, da obstanemo.«

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Sociala, Oddaje
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.