Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko

Motive za umor direktorja Kemijskega inštituta Jamnika imelo še vsaj pet oseb

Slovenija | 19.02.2019, 14:55

Motive za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika je imelo še vsaj pet ljudi. Tako je mogoče sklepati po novi obravnavi v primeru Milka Noviča, na kateri so zaslišali štiri priče. Sodnik Zvjezdan Radonjič je dejal, da mora biti osnovno vprašanje: »Ali je imel edino Milko Novič motiv za umor Janka Jamnika?«. Sodnik načrtuje zadnjo obravnavo 16. aprila, tej bo sledil izrek sodbe.

Sodni senat je danes znova zaslišal zaposlena na Kemijskem inštitutu Mirana Gaberška ter Mašo Korenčan, Mateja Oražma, nekdanjega sopripornika obdolženega Milka Noviča, ter strokovno pričo obrambe, kemika z Instituta Jožef Štefan Mirana Čeha.

Začenjamo pri sklepih, ki jih je po današnji obravnavi sprejel senat. Odobren je predlog, da Nacionalni forenzični laboratorij opravi analizo Novičevega metka in pištole iz zadeve Michel Stephan, da se ugotovi, če je kakšna povezava s streljanjem na Jamnika. Spomnimo, da je Jamnik po odpovedi pogodbe in tudi grožnjah Stephana, da bo razstrelil Kemijski inštitut, temu prepovedal vstop v stavbo ter povečal prisotnost varnostnikov.

Uvodoma je pred sodnika in poroto stopil Matej Oražem, ki je zanikal, da bi za 700 evrov izročil pištolo, s katero je bil ubit Jamnik, Robertu Bartolu. Oražem sedi v zaporu zaradi umora 55-letnega Toneta Pogorelca.

Kot druga priča je nastopil Milan Gaberšček. V času Jamnikovega vodenja inštituta je bil vodja Centra odličnosti nizkoogljične tehnologije, ta center je bil finančno povsem odvisen od Kemijskega inštituta. Gabršček je ponovil, da je šlo Jamniku v mesecih pred umorom zgolj za denar in moč, znanost je potisnil v ozadje. Po njegovih besedah je na inštitutu prihajalo do finančnih težav, kar je glede na izgubo 500 tisoč evrov potrdila tudi tedanja sodelavka Maša Korenčan. Tako kot Gaberšček je tudi ona zaznala, da je bil Jamnik v zadnjem letu precej pod stresom, še posebej po anonimkah, ki jih je prejemal. Spomni se ene zadnjih sej, ko je Jamnik nenehno brskal po telefonu in bil precej raztresen, kar je potrdilo več ljudi. Gabršček je povedal, da anonimk Jamnik ni toliko pripisoval Noviču kot pa Dušanki Janežič in njenemu sinu ter snahi, ki so bili zaposleni na inštitutu. Po najavi, da naj bi poslovanje pod drobnogled vzela Komisija za preprečevanje korupcije, je Jamnik Janežičevo, ki se je je zelo bal, odpustil, prav tako sina in snaho. Zanimivo je, da je bil sin Janežičeve 180 metrov zračne linije od umora, je spomnil sodnik Radonjič ter omenil še Matjaža Koželja. Temu je Jamnik speljal patente, kar mu je Koželj po besedah Gaberščka zameril. Na vprašanje sodnika, ali je imelo torej več ljudi motiv za umor Jamnika, je Gabršček pritrdil. »Jamnik se Noviča ni bal. Ni bil fizično nevaren,« je dejal. Gabršček je spomnil na besede Jamnika, da »ima drug svet, kjer se ne dogajajo dobre stvari,« a o tem svetu podrobno nista govorila.

Pred sodnika in poroto, je danes še vodja Centra za elektronsko mikroskopijo in mikroanalizo Miran Čeh. Ta je potrdil, da lahko delci naboja na obleki ostanejo trajno. »Ko so delci prisotni jih je nemogoče odstraniti v celoti,« je povedal Čeh.

Sodnik Radonjič je bil danes še posebej dosleden in strog, tudi potem, ko je tožilstvo predlagalo njegovo izločitev češ, da je pristranski. Da bo zadnja obravnava v sredini aprila, je razlog, kot je dejal Radonjić tudi ta, da bosta imela višje in vrhovno sodišče še nekaj časa na voljo zato ker s sodbo vsi ne bodo vsi zadovoljni in bodo pritožbe.

Slovenija, Politika
Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM) Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM)

Karitas ni dobrodelni odpad

Nadškofijska karitas Maribor je na pot poslala prvi letošnji kontingent človekoljubne pomoči v srbski Aleksinac, s katerim ga veže že dolgoletno sodelovanje. Z nadaljnjo pomočjo nadaljuje tudi ...

Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons) Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)

Z nadškofom Zoretom v Oglej več ko 1700 romarjev

Ljubljanska nadškofija je danes pripravila svetoletno postno romanje v Oglej. Več kot 1700 romarjev se je odpravilo v eno najpomembnejših zgodovinskih in duhovnih središč krščanstva. Osrednji del ...

Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL) Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL)

Smernik za smisel

Ob Tednu družine in dan po prazniku svetega Jožefa smo k pogovor povabili moža, očeta in terapevta, Matica Vidica. Pogovarjali smo se tudi ob izidu njegove knjige.

Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc) Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc)

O ovčjereji ne bo govora

Podcasti so v zadnjih letih postali ena najbolj priljubljenih oblik digitalne vsebine, ki združuje informativnost, zabavo in izobraževanje. Gre za zvočne ali video oddaje, ki so na voljo prek ...

Marija z Jezusom (photo: Cathopic) Marija z Jezusom (photo: Cathopic)

Dani Siter: Materinstvo je samo Božje delo

V Tednu družine, ki nosi naslov Prinašalci upanja, smo se z Danijem Siterjem iz društva Družina in življenje (DIŽ) pogovarjali o vlogi družine ter pomenu medsebojnih odnosov v življenju ...