Damijana MedvedDamijana Medved
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Roboti namesto hotelskega osebja? Se ne obnese!

Svet | 31.01.2019, 13:08 Marta Jerebič

Vatikan konec februarja pripravlja mednarodno konferenco o učinkih umetne inteligence in robotov na človekovo življenje. Cerkev pri tem ne želi ponujati vnaprej izdelanih rešitev, ampak prispevati k razpravi.

Danes je umetna inteligenca del vsakega pametnega telefona, fotografiranje z njim vsebuje funkcijo prepoznavanja obrazov in predmetov. Veliko se na primer uporablja v zdravstvu in pri skrbi za starejše:

»Tak primer je recimo pametna ura, ki vključuje zaznavanje padcev, spremljanje gibanja starostnikov. To uro smo razvili do faze, da jo je mogoče celo kupiti. Pogovarjamo se z različnimi partnerji, kako bi to še širše tržili,« je pojasnil raziskovalec na Inštitutu Jožef Štefan Mitja Luštrek.

Seveda pa se lahko umetno inteligenco tudi zlorabi: »Kratkoročna nevarnost so avtonomna orožja – vojaška letala ali kaj podobnega. Sama izbirajo svoje tarče in jih napadajo. Za to je potrebna umetna inteligenca. Raziskovalci smo kar precej glasni pri zoperstavljanju temu.«

Roboti namesto hotelskega osebja?

Tudi v industriji človeka zamenjujejo roboti. Neka japonska veriga hotelov je leta 2015 postala znana po tem, da je večino svojega osebja zamenjala z roboti. A je letos, kot poroča agencija Asianews, že stopila korak nazaj. Androidi se namreč pogosto kvarijo, so dragi za vzdrževanje in razburjajo stranke. Ne znajo namreč odgovoriti na nepričakovana vprašanja, ustvarjajo dolge vrste na recepciji, če so mokri, se ustavijo in ne odnesejo kovčkov v sobo.

Dejstvo je, da ima nova tehnologija vrednost samo, če je usmerjena v pristen napredek človeštva. To bo tudi tema vatikanske konference.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...