Podpora Venezueli v Čilu
Kdo vlada v Venezueli?
Svet | 25.01.2019, 12:29 Andrej Šinko
Razmere v Venezueli se zaostrujejo, tamkajšnje oblasti svarijo pred državljansko vojno. ZDA so zato že odpoklicale nenujno diplomatsko osebje, medtem ko je Venezuela zaprla svoje veleposlaništvo v Washingtonu. ZDA so zahtevale tudi sklic Varnostnega sveta Združenih narodov. K ukrepanju, da se prepreči trpljenje ljudi, je pozval papež Frančišek.
Odnosi med ZDA in Venezuelo so se zaostrili, ko so ZDA priznale opozicijskega voditelja in predsednika parlamenta Juana Guaidoja za začasnega predsednika države. Slednjemu so podporo izrekle tudi številne druge države, zlasti latinskoameriške.
Na drugi strani Nicolas Maduro vztraja pri predsedniški funkciji, pri čemer uživa podporo nekaterih velesil, med njimi Rusije in Kitajske. Zaenkrat mu še vedno ostaja zvesta tudi domača vojska, čeprav nekateri analitiki opozarjajo, da je razdeljena, a dobro nadzorovana.
Je pa venezuelsko obrambno ministrstvo opozorilo na nevarnost izbruha državljanske vojske. V času protestov sta policija in vojska že uporabila silo, nasilje je terjalo več življenj. Na stotine življenj so terjale tudi izredno slabe socialne razmere.
Po poročanju agencije SIR več kot 90 odstotkov prebivalstva živi pod pragom revščine, od tega jih je 65 odstotkov v skrajni revščini. Inflacija naj bi letos presegla 10 milijonov odstotkov. S povprečno mesečno plačo je mogoče kupiti dve škatli jajc, med 80 in 90 odstotkov prebivalstva trpi zaradi pomanjkanja zdravil, polovica bolnišnic pa ne deluje. Venezuelo je zaradi slabih razmer zapustilo že več kot 5 milijonov prebivalcev, je še poročala agencija SIR.
Tako venezuelski škofje kot papež Frančišek podpirajo vsa prizadevanja, da se prepreči trpljenje ljudi. Sveti oče je venezuelskemu narodu izrazil tudi molitveno podporo.