Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc

Oči Evropske unije uprte v Veliko Britanijo - kako bodo odločili poslanci?

Svet | 15.01.2019, 16:16

Oči Bruslja bodo drevi uprte v Veliko Britanijo. Parlament v Londonu bo namreč odločal o dogovoru o brexitu, ki ga je vlada Therese May dosegla v pogajanjih z Evropsko unijo. Dokumentu se slabo piše, vse kaže, da mu bodo poslanci na Otoku prižgali rdečo luč. Najbolj jih moti varovalo za preprečitev trde meje na irskem otoku.

Dogovor o brexitu je bil na dnevnem redu parlamenta v Londonu že pred dobrim mesecem. Tudi takrat mu ni kazalo dobro. Mayeva je upala, da bo pridobila ustrezna zagotovila Evropske unije pri točkah, ki sprožajo največ pomislekov, zato se je odločila za nadaljevanje razprave in preložitev glasovanja. A nič ne kaže, da bi bila njena misija v tem dodatnem času uspešna. "Brez dogovora ne bo izvedbe. Pika. Ne bo varnostnega sodelovanja. Ne bo jamstva za naše državljane zunaj naših meja. Ne bo gotovosti za posle in delavce," je pred poslanci Otoka naštela premierka. Priznala je, da dogovor ni popoln, kot je poudarila, gre za kompromis. A prepričana je, da bo zgodovina pokazala, da je bil najboljši možen.

S tem se strinja evropska poslanka Patricija Šulin. "Pomembno je, da dogovor ureja vsa tri prednostna ločitvena vprašanja, ki jih je zelo jasno zahteval tudi Evropski parlament. To so zaščita državljanov Evropske unije, ki živijo v Združenem kraljestvu, in državljanov Združenega kraljestva, ki živijo v kateri od držav članic. Treba bo spoštovati vse finančne obveznosti, ki jih je Združeno kraljestvo prevzelo kot država članica, tu je še vprašanje meje na irskem otoku."

"Ta dogovor mora dati zagotovilo Veliki Britaniji o Severni Irski, ker to je ta problem, ki je še naprej odprt. Na evropski strani moramo biti tudi toliko fleksibilni, da bomo pomagali Veliki Britaniji," poudarja poznavalec Evropske unije Dragan Barbutovski. Bruselj je to potrdil v posebnem pismu. Če parlament v Londonu dogovora o brexitu vseeno ne bo podprl, se 29. marca obeta trd odhod Velike Britanije iz Evropske unije. "Trd izstop bo imel katastrofalne posledice za evropsko gospodarstvo , sicer v manjši meri kot za britansko, ter tudi za kup ostalih področij," je prepričan Barbutovski. Takšno je prav tako mnenje Slovenke Damjane Derham, ki živi v južnem Manchestru. "Trdi brexit bi prinesel izolacijo za državo. Mislim, da to ne bi bilo pozitivno, saj nobena izolacija ni zdrava," poudarja Derhamova. Med scenariji, o katerih se ugiba v zadnjih dneh, je tudi preložitev samega brexita, v Bruslju kot skrajni rok za podaljšanje omenjajo julij.

Svet, Evropska Unija
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...