Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Helena KrižnikHelena Križnik
Imami berejo deklaracijo proti terorizmu (foto: Domovina.je)
Imami berejo deklaracijo proti terorizmu

Pakistanski imami proti skrajšništvu v islamu

Svet | 13.01.2019, 08:20 Marjana Debevec

500 pakistanskih imamov je podpisalo dokument, v katerem zapovedujejo, da nihče ne sme biti ubit iz verskih razlogov ter obenem zavračajo vsakršni verski ekstremizem. Izrekajo se tudi v prid pakistanske kristjanke Asie Bibi, ki še vedno ne sme zapustiti države. Medtem so katoličani v Pakistanu letošnje leto posvetili delu za mir in dialog.

Na Bližnjem vzhodu, ki je po eni strani zibelka radikalnega islama, po drugi strani prav med muslimani prihaja do obsodbe ekstremizma. Tako je v Pakistanu 500 imamov podpisalo deklaracijo, v kateri se zavezujejo k boju proti terorizmu. Gre za zgodovinski korak v zgodovini islamske republike Pakistan, v kateri so se že večkrat dogajali nasilni napadi na manjšine, na kristjane in na manjvredne ter nepravoverne muslimanske ločine.

Dokument vsebuje posebno poglavje za Asio Bibi, krščansko mater, ki je bila obsojena na smrt zaradi bogokletja, pred kratkim pa oproščena, vendar zaradi pritožbe na oprostilno sodbo ne sme zapustiti države. V deklaraciji piše, da se morajo njenemu primeru posvetiti prednostno.

Izjava v sedmih točkah opisuje, kako zagotavljati versko svobodo. Obsoja umore na podlagi verskega prepričanja, saj islam tega ne uči.

Imami se zavzemajo za pravico vseh verskih skupnosti do organizacije dogodkov in za prepoved gradiva, ki spodbuja sovraštvo med religijami.

Vlada bi morala po njihovem prepričanju zagotoviti varnost življenja in imetja vsem nemuslimanom ter preganjati tiste, ki želijo napasti njihova svetišča. Pozivajo jo, naj sprejme nacionalni akcijski načrt proti ekstremizmu.

Katoliška Cerkev v Pakistanu pa je medtem letošnje leto posvetila miru. Nadškof Sebastian Francis Shaw je poudaril, da si bodo prizadevali za dialog in spravo v družinah, skupnostih, med različnimi verstvi, še posebej med kristjani in muslimani, ter med političnimi in verskimi voditelji. K delu za dialog bodo posebej spodbujali duhovnike, laike, mlade in učitelje.

Svet, Cerkev po svetu
Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...