Se bo Trumpu zaradi vztrajanja pri gradnji zidu podpora zmanjšala?
Svet | 03.01.2019, 13:18 Andrej Šinko
V Združenih državah Amerike začenja z delom nov razdeljen 116. ameriški kongres. Za vladavino predsednika Donalda Trumpa pomeni nova sestava parlamenta oviro, saj demokrati prevzemajo večino v predstavniškem domu. Ker Trump z demokrati še ni dosegel dogovora o obnovi proračunskega financiranja vladnih agencij, pa so še vedno doma tudi številni javni uslužbenci, kar že povzroča številne težave.
Ameriški kongres je sestavljen iz dveh domov. V 435-članskem predstavniškem domu bodo prihodnji dve leti imeli večino demokrati, ki so na novembrskih vmesnih volitvah republikancem odvzeli 40 sedežev.
Politični analitik dr. Bogomil Ferfila pojasnjuje, da se je končalo obdobje, ko je kongres potrdil praktično vse, kar je pripravila Trumpova administracija. V prihodnje bo bistven zlasti predsednikov odnos do predstavniškega doma. Na eni strani lahko Trump krivi spodnji dom za vse, kar ne bo uspelo, ker demokrati niso podprli njegovih predlogov. »Lahko pa, da bo ubral bolj kooperativno smer in poskušal z dogovori vseeno doseči mirno delovanje. Glede na zadnje zaostrovanje odnosov med republikanci in demokrati, je bolj verjetna prva možnost, da se bo to zaostrovanje nadaljevalo. Kajti vsi so seveda z mislimi že pri naslednjih ameriških volitvah,« je pojasnil Ferfila.
Čez dve leti bodo v ZDA spet volili predsednika države. Demokrati bi večino v predstavniškem domu lahko izkoristili za preiskave Trumpa, ki mu očitajo netransparentno delovanje zlasti v času njegove podjetniške poti.
Da je manj verjetno pričakovati izboljšanje odnosov med Trumpom in demokrati pa pritrjuje tudi dejstvo, da v ZDA še vedno ni dogovora o financiranju vladnih agencij. Ameriški predsednik ne pristaja na ponudbo demokratov, ki so za mejno varnost pripravljeni nameniti dobro petino od več kot 5 milijard dolarjev, ki jih Trump zahteva zgolj za izgradnjo zidu na meji z Mehiko.
Blokada financiranja vladnih agencij je tako prizadela ministrstva za notranje zadeve, stanovanja, kmetijstvo, domovinsko varnost in še nekatera druga. Ferfila pravi, da je zaustavitev financiranja del predsednikove strategije, »ki pa mislim, da mu bolj škodi, kajti Američani vseeno vidijo v predsedniku osebo, ki je najbolj odgovorna za delovanje tako ameriškega gospodarstva kot politike«.
Zato sogovornik pričakuje dogovor, zlasti, če bo podpora predsedniku zaradi blokade financiranja agencij bistveno padla. Brez plače tako ostaja 400.000 javnih uslužbencev. Muzeji in druge javne ustanove zapirajo vrata. Vse večji problem pa predstavlja tudi kopičenje smeti, ki ji nihče ne odstranjuje.
Trumpov kabinet je včeraj sicer imel prvo sejo. Bila je javna, predsednik pa je med drugim spregovoril o odhodu obrambnega ministra Mattisa, o umiku vojakov iz Sirije in da je on vplival na nižanje cen nafte.