Pregled dogajanja v svetu v letu 2018
Svet | 28.12.2018, 13:16 Andrej Šinko
Začetek leta je zaznamovalo zlasti srečanje ameriškega predsednika Donalda Trumpa in severnokorejskega voditelja Kim Jong Una. V ospredju so bili tudi odnosi ZDA z Rusijo in Kitajsko. Na Bližnjem vzhodu še vedno tlita konflikta v Jemnu in Siriji, mednarodna skupnost pa se je ukvarjala tudi z reševanjem problema nezakonitih migracij. Omenjene teme in še nekatera druga vprašanja je za Radio Ognjišče komentiral profesor s Fakultete za družbene vede dr. Bogomil Ferfila.
Ferfila je poudaril, da je bilo pričakovano, da srečanje Trump-Kim ni prineslo takojšnjega začetka razoroževanja Korejskega polotoka, saj je interes režima v Pjongjangu, da iztrži čim več sredstev za gospodarski razvoj države. In dokler mednarodna skupnost ne bo prispevala milijard dolarjev v ta namen, se Kim ne bo odpovedal jedrski oborožitvi, pojasnjuje Ferfila. Bistveno pa bo tudi, da režim dobi zagotovila za obstanek na oblasti.
V povezavi s stopnjevanjem trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko je sogovornik dejal, da gre za eno največjih Trumpovih napak. Po besedah Ferfile je imela Obamova administracija dobro strategijo obkrožanja in omejevanja Kitajske. Pri tem je pomembno vlogo odigral prejšnji transpacifiški sporazum, ki je predvideval povezovanje vseh azijskih držav z izjemo Kitajske, Trump pa se mu je odpovedal.
Mednarodna skupnost se je letos ukvarjala tudi z reševanjem migracijskega problema, ki ga krepita zlasti revščina in vojaški konflikt. Ferfila pravi, da se države problema lotevajo napačno in da je problematično zlasti prepričanje, ki prevladuje v revnejših afriških in azijskih državah, da se morajo vsi preseliti na Zahod in se bodo tako rešili revščine. »To je neumnost in ne more priti do njene uresničitve,« pravi Ferfila in pojasnjuje, da je omenjeno prepričanje številne države pripeljalo do stališča, da zavračajo tudi sprejetje beguncev, ki bi dejansko potrebovali pomoč.