Sirija v vojni
Francoske in britanske sile po umiku ameriških vojaških enot ostajajo v Siriji
Svet | 20.12.2018, 12:22 Andrej Šinko
Združene države Amerike so začele umikati svojo vojsko iz Sirije. V Beli hiši so pojasnili, da gre za prehod v novo fazo boja proti džihadistom. Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da so ZDA porazile skrajno Islamsko državo, a kritiki umika opozarjajo, da gre za darilo skrajnežem, Rusiji oziroma celo Iranu, proti kateremu so ZDA uvedle sankcije.
V Siriji je približno 2000 ameriških vojakov, ki večinoma urijo in svetujejo lokalnim silam, ki se borijo proti Islamski državi. Večina jih je na severu države, manjši kontingent pa je tudi v bližini meje z Jordanijo in Irakom. Trump je že večkrat dejal, da želi ameriške vojake umakniti iz Sirije, a da imajo člani njegove administracije o tem različna stališča. Zdaj je Washington to odločitev potrdil.
»Že dolgo se borimo v Siriji. Predsednik sem dve leti, v tem času smo boj okrepili in premagali Islamsko državo. Porazili smo jo, in to hudo, dobili smo nazaj zemljo, in zdaj je nastopil čas, da se naše enote vrnejo nazaj domov,« je dejal Trump.
Oblasti v veliki Britaniji in Franciji menijo, da Islamska država še ni poražena, zato njuni vojski ostajata v Siriji. Umik ameriške vojske pa bi lahko zmanjšal vpliv ZDA v regiji, v kateri je prisotna tudi Rusija, zato nekateri menijo, da gre za darilo Moskvi in sirskemu režimu.
Posebni odposlanec Združenih narodov Staffan de Mistura pravi: »Poročal bom Varnostnemu svetu in generalnemu sekretarju Združenih narodov. Kljub dosedanjim prizadevanjem bo še potrebno nekaj narediti. Cenimo napore, ki so bili vloženi do zdaj.«
Umiku ameriških vojakov iz Sirije nasprotujejo zlasti nekateri vidnejši republikanci, ki zahtevajo odgovornost za to odločitev. Prav tako ni jasno, kako bo odločitev vplivala na letalske operacije, ki so se v zadnjem obdobju bistveno zmanjšale. Največjo izdajo pa umik ameriških vojakov predstavlja za kurdske borce Sirskih demokratičnih sil, ki so porazile Islamsko državo. Turčija jih namreč obravnava kot teroriste, ameriški umik pa jih izpostavlja nevarnosti napada Ankare.