Kaj ima DR Kongo, kar danes vsi Zahodnjaki rabimo?
Svet | 23.12.2018, 07:00 Marta Jerebič
V Demokratični republiki Kongo volijo predsednika države. Zelo malo je možnosti, da bodo volitve svobodne, verodostojne in mirne, je pred dnevi opozoril letošnji Nobelov nagrajenec za mir, ginekolog Denis Mukwege, ki prihaja iz Konga. Dosedanji predsednik, diktator Joseph Kabila, ki je na oblasti že 17 let, namreč nima namena zapustiti vodstvenega položaja. Cerkev kljub pobojem, eboli in molku mednarodne skupnosti ne izgublja upanja, je za Vatikan Insider povedal vrhovni predstojnik kombonijancev v Kongu.
Za transparentnost volitev je malo verjetnosti. V noči z 12. na 13. december je do tal pogorelo skladišče v Kinšasi, kjer je bilo shranjenih 7 tisoč glasovalnih naprav, ki naj bi jih razposlali po državi. Da je ozračje napeto, priča tudi dejstvo, da je ameriško zunanje ministrstvo diplomatskemu osebju, katerega prisotnost ni nujno potrebna, priporočilo, da državo zaradi možnega nasilja zapusti vsaj teden pred volitvami.
»Kongo je res revna afriška država država, ki jo pesti ogromno problemov, v tej državi se že desetletja bijejo konflikti, zato je narod zelo obubožan. Veliko je podhranjenih, lačnih, ljudje ne vidijo izhoda. Z vsakim konfliktom tudi razvoj ne gre naprej,« je pojasnila Jana Lampe s Slovenske karitas. Država ima sicer veliko naravnih virov. Tam se nahaja eno redkih nahajališč koltana na svetu, ki je potreben za izdelavo mobilnih telefonov.
»Za te surovine zahodni svet Kongu dobavlja orožje in ljudje zaradi tega še bolj trpijo. V tem konfliktu je posiljenih tudi veliko žensk, kar nasprotne strani izkoriščajo kot svojo moč.«
Prav na posilstva žensk opozarja letošnji Nobelov nagrajenec za mir, Denis Mukwege. Državo poleg tega pestijo korupcija in bolezni, v tem letu znova razsaja ebola.
»V Kongu se Cerkev in Karitas trudita, da bi pomagala tem ljudem. Dela res vse, kar more. Karitas recimo trenutno pomaga tem, ki so prizadeti z ebolo, ne samo tistim, ki so že okuženi, ampak veliko dela tudi na preventivnih aktivnostih, lokalnih skupnostih. Pa tudi v tem obdobju konflikta ves čas pomaga s humanitarno pomočjo,« je še pojasnila Jana Lampe s Slovenske Karitas.