Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Plakat kongresa o uporabi cerkva (foto: Vatican News)
Plakat kongresa o uporabi cerkva

Kaj s cerkvami, ki niso več v uporabi?

Svet | 23.12.2018, 07:50 Marjana Debevec

Papeški svet za kulturo je objavil smernice za uporabo cerkva, ki niso več namenjene bogoslužni uporabi. Dokument so pripravili udeleženci srečanja z naslovom: Ali Bog tukaj ne prebiva več? Številne zahodne države so namreč zaradi upada števila vernikov prisiljene cerkve prodati, dogaja pa se, da jih novi lastniki uporabijo v namene, ki skrunijo njihovo poslanstvo.

V Nemčiji je bilo v zadnjih letih prodanih ali porušenih 2000 cerkva, v flamskem delu Belgije 500. Na Nizozemskem naj bi v prihodnjih letih v druge namene predali kar dve tretjini katoliških cerkva. Problem pa se pojavlja, ker nekatere med njimi novi lastniki uporabijo za trgovske centre, tržnice, ali celo za nočne klube in javne hiše.

Zato je papeški svet za kulturo pripravil mednarodni kongres, na katerem so predstavniki škofovskih konferenc Evrope, ZDA, Kanade in Avstralije oblikovali dokument, ki bo cerkve in druge bogoslužne prostore tudi v novi uporabi zaščitil.

V njem je zapisano, da je prodaja cerkva skrajni ukrep, bolj pa se svetuje, da se sakralne objekte uporabi v druge namene, na primer preda predstavnikom drugih krščanskih cerkva, ali pa drugim religijam. »Samo zato, da ostane nek prostor, neki objekt, ki govori o odnosu z Bogom. Namreč vsaka cerkev, vsak sakralni objekt, tudi potem, ko ni več v uporabi, še vedno po svoje evangelizira«, je za naš radio dejal predstavnik Slovenske škofovske konference na tem posvetu Silvester Gaberšček.

V dokumentu tudi poudarjajo, da imajo prebivalci določenega kraja skupno odgovornost do sakralne dediščine. Upoštevati pa je treba tudi kanonsko pravo in zakonodajo vsake države.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...