Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Sodelovanje slovenske in beograjske Karitas obrodilo že veliko sadov

Svet | 19.12.2018, 15:25 Petra Stopar

Slovenska Karitas s pomočjo Ministrstva za zunanje zadeve veliko prispeva za mednarodno razvojno pomoč. Tako že skoraj dve leti izvaja projekt za podporo ženskam na najrevnejšem območju južne Srbije. Njegov namen je omogočiti prebivalkam dostojno preživetje v svojih rodnih krajih, s ciljem zajezitve prekomernega izseljevanja in migracij. Pri tem tesno sodeluje s srbskimi karitativnimi sodelavci.

Slovenska Karitas v sodelovanju s Karitas Beograjske nadškofije izvaja projekt »Ekonomsko in socialno opolnomočenje žensk na podeželju jugovzhodne Srbije«. Gre za pomoč ženskam iz štirih občin Aleksinac, Boljevac, Ražanj in Knjaževac. Približno 240 se jih je od leta 2017 usposobilo za mehke poklicne veščine in posamezne obrti, kot so čebelarstvo, nega na domu, kmečki turizem, izdelava domačih izdelkov in pridelava zdravilnih zelišča. Nekaj jih je bilo letos septembra nagrajenih na natečaju za nadgradnjo družinske obrti z nakupom različnega materiala, da bodo z dodatnim zaslužkom lažje preživele svoje družine.

»Iskreno upam, da bo ta projekt pomagal našim prebivalcem, da se ne izseljujejo več, ampak da najdejo rešitev na svojem domačem pragu, začnejo delati na tem, kar imajo tu in doma vzamejo usodo v svoje roke,« pravi predstavnica Občine Ražanj Vesna Živković.

Živkovićeva pravi, da srbske občine s Karitas dobro sodelujejo in si želi, da bi se izseljevanje prebivalcev ustavilo
Živkovićeva pravi, da srbske občine s Karitas dobro sodelujejo in si želi, da bi se izseljevanje prebivalcev ustavilo © Slovenska Karitas

V Srbiji je stopnja brezposelnosti skoraj osemnajstodstotna, več kot polovico pa predstavljajo ženske, posebej na podeželju. Po besedah sodelavca Karitas v Beogradu Marka Maksimovića je treba poudariti, »da so te ženske v glavnem pomožne članice gospodinjstva, redkokdaj lastnice nekega premoženja ali tiste, ki odločajo o delu na kmetiji. V tem smislu so veliko manj avtonomne od moških. Projekt Karitas pa želi to popraviti«.

Ena od žena iz občine Boljevac, Vesna Šutić, se tako preživlja s pridelavo zdravilnih zelišč, svojo dejavnost pa želi še razširiti s pomočjo vključenosti v usposabljanje, ki ga nudi projekt Karitas: »Delavnice so nam dale voljo in upanje, saj na vasi je življenje kar težko.«

Vesna Šutić iz Boljevca v Srbiji prideluje zdravilna zelišča
Vesna Šutić iz Boljevca v Srbiji prideluje zdravilna zelišča © Slovenska Karitas

Projekt opolnomočenja žensk slovensko zunanje ministrstvo financira v vrednosti 100.000 evrov, Slovenska Karitas pa dobrih 11.300 evrov.

Čebelarka Snežana Žurkić iz občine Ražanj, prejemnica 19 panjev na nagradnem natečaju
Čebelarka Snežana Žurkić iz občine Ražanj, prejemnica 19 panjev na nagradnem natečaju © Slovenska Karitas

Svet, Cerkev na Slovenskem, Evropska Unija
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...