Iraški kristjani bežijo pred nasiljem sunitskih skrajnežev
Trump podpisal zakon za zaščito kristjanov v Iraku in Siriji
Cerkev po svetu | 17.12.2018, 11:19 Petra Stopar
Ameriški predsednik Donald Trump je 11. decembra podpisal zakon za zaščito kristjanov, ki so žrtve genocida na Bližnjem vzhodu. Podpisu zakona, ki ZDA zavezuje k pomoči verskim manjšinam in pregonu storilcev genocida so v Beli hiši prisostvovali nekateri bližnjevzhodni škofje ter predstavniki ameriške škofovske konference.
Kot je poročal italijanski portal La Stampa, se je predsednik ZDA Trump s sprejemom zakona za zaščito in pomoč žrtvam genocida v Siriji in Iraku znova izkazal za »branitelja kristjanov«. Podpisu je med drugimi prisostvoval kaldejski nadškof v Erbilu Bashar Warda, ki je dejanje označil za »znamenje luči na koncu tunela«.Zakon za genocid poimenuje zločine, ki jih zoper kristjane in jazide zakrivijo džihadistične skrajne skupine, kot je Islamska država. Ameriškemu zunanjemu ministrstvu omogoča vodenje kriminalističnih preiskav in aretacij storilcev, ki preganjajo pripadnike verskih manjšin. Tako je tudi Trump ob podpisu zakona ponovil zavezo ameriških tožilskega aparata, da kaznuje odgovorne za zločine. Zakon, ki sta ga soglasno podprla tako ameriški predstavniški dom kot senat, prav tako omogoča nadaljnji razvoj verskim organizacijam, ki so že vključene v pomoč ranljivim na Bližnjem vzhodu. Hkrati pa je dodatna spodbuda za druge mreže ali ustanove v ZDA in drugod na Zahodu, ki bi še želele ponuditi dodatno podporo bližnjevzhodnim kristjanom. Imele bodo možnost prijave na razpise za izvajanje razvojnih projektov s pomočjo sredstev, ki jih bo dala na voljo ameriška vlada.
To dejstvo je sicer vzbujalo polemiko znotraj Organizacije Združenih narodov, že vse od oktobra lani, ko je ameriški podpredsednik Mike Pence napovedal, da se ZDA pri pomoči preganjanim kristjanom ne bodo več zanašale zgolj na OZN. Takrat je dejal, da bodo vladne agencije sodelovale z roko v roki tudi z verskimi in zasebnimi organizacijami. Slednje so namreč po Penceovih besedah z izkušenimi strokovnjaki in krepko zastopanostjo na tamkajšnjem območju več kot pripravljene pomagati, medtem ko Združeni narodi vse prepogosto ignorirajo njihove prošnje za financiranje.