Avgustovsko nasilje v ameriškem Fergusonu
Ameriški škofje za zahvalno nedeljo z izjavo proti rasizmu
Svet | 22.11.2018, 08:53 Marta Jerebič
Američani danes praznujejo zahvalni dan. Spominjajo se pomoči, ki so jo Indijanci nudili priseljencem iz Evrope v 17. stoletju in jih rešili gotove smrti zaradi podhranjenosti. Zato je osrednji trenutek praznika tradicionalna večerja s pečenim puranom. Ameriški škofje so ob tem s pastoralnim pismom ljudi pozvali, naj v imenu človekovega dostojanstva odprejo srca tistim, ki danes trkajo na meje ZDA ali so diskriminirani na različne načine. Opažajo, da je rasizem še vedno zelo živ v ameriški družbi.
Severna Amerika je v zadnjih letih zabeležila več primerov nasilja in rasno zaznamovanih shodov. Rasnih etiket so pogosto deležni staroselci, Latinoameričani zaradi selektivnih ukrepov priseljevanja, Afro-Američani pa so osumljeni kriminalnih dejanj. Narašča strah in nadlegovanje oseb iz večinsko muslimanskih držav. Skrajne nacionalistične ideologije ameriško javno razpravo hranijo s ksenofobno retoriko, ki je hujskaška proti tujcem, priseljencem in beguncem.
Rasizem je tako še vedno prisoten v družbi in tudi Cerkvi. Škofje so se ob tem v pastoralnem pismu opravičili za številne grehe rasizma, ki so jih storili duhovniki ali laiki. Zavezali so se, da bodo več vlagali v vzgojo in izobraževanje na tem področju v katoliških vrtcih in šolah. Prizadevali si bodo za pravično sestavo skupin v župnijah, porazdelitvi funkcij, prav tako bodo več o dostojanstvu človeške osebe govorili v pridigah.
»Z vsakim rasističnim dejanjem, komentarjem, šalo, prezirljivim pogledom kot odzivom na barvo kože, etnično pripadnost ali kraj izvora se izneverimo temu, da drugo osebo priznamo kot brata ali sestro, ustvarjeno po Božji podobi,« so škofje zapisali v pastoralnem pismu in dodali, da je rasizem napad na človeško življenje, tako kot so to splav, evtanazija, smrtna kazen in druge oblike nasilja, ki ogrožajo človekovo življenje.