Slovenske občine
Haček prepričan, da se uspeh strank na državnem nivoju prenaša tudi na lokalno raven
| 11.09.2018, 13:43
18. novembra bomo na lokalnih volitvah izbirali nova vodstva v 212 občinah. Od 3. septembra lahko volivke in volivci na upravnih enotah že overijo podpise podpore kandidatom in kandidatnim listam. Kandidata za člana občinskega sveta oz. listo kandidatov mora s podpisi podpreti najmanj odstotek volivcev v volilni enoti na dan razpisa volitev, vendar ne manj kot 30 in ne več kot 1000. Za vložitev kandidature za župana se zahtevajo podpisi najmanj dveh odstotkov volivcev v občini, ki so glasovali v prvem krogu na zadnjih rednih volitvah za župana. A pri tem ostaja vprašanje, ali se bodo na mesta prvih mož v državi podali dosedanji župani.
Ljubljana, Maribor, Novo mesto, Murska Sobota, Koper, Nova Gorica, Velenje, Celje in Kranj so zgolj nekatera večja slovenska mesta za katere pa še ne vemo gotovo, ali se bodo za nov mandat borili tudi dosedanji župani. To vprašanje smo postavili dr. Miru Hačku sodelavcu Katedre za analizo politik in javno upravo na Fakulteti za družbene vede: »Večinoma v večjih mestih bodo nadaljevali mandate sedanji župani, seveda v primeru, da bodo kandidirali in zmagali na volitvah. Bo pa v nekaterih mestih nedvomno prišlo do spremembe. Tako je dosedanji župan Ptuja napovedal, da ne bo ponovno kandidiral, kar sem že napovedal pred tedni, ker tudi če bi ponovno kandidiral bi težko zmagal, ker za njim ni uspešen mandat, obeta se mu pa tudi precej močna konkurenca.«
Na vprašaje, kaj je ključno pri volivcih na lokalni ravni, da se odločijo za posameznega kandidata je Haček odgovoril, da najprej njegova osebnost: »Večina volivcev pozna župana osebno, še posebej to velja za volivce iz manjših in srednjih občin.«
Kako pomembna pa je slika na državni ravni v odsevu lokalnih volitev. Profesor Haček poudarja, da ni nezanemarljiva. »Na zadnjih lokalnih volitvah, ki so sledile nekaj mesecev po predčasnih volitvah 2014, se je zgodilo to, da se je neka neuspešnost, ali pa relativna neuspešnost nove pravkar nastale koalicije iz državne ravni kazala močno tudi na lokalni ravni in se konzultirala v tem, da je celotna koalicija dobila izvoljenih zgolj 21 županov, od tega je 20 padlo na SD, SMC ni dobila niti enega župana, DeSUS pa enega.«