Društvo slovenskih izobražencev v Dragi izrazilo solidarnost z Jožetom Možino
| 04.09.2018, 16:18
V parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu so se minulo nedeljo sklenili 53. Študijski dnevi Draga 2018 v organizaciji Društva slovenskih izobražencev. Sklepni predavatelj je bil kolumnist tednika Mladina Bernard Nežmah, ki je menil, da se z vlado Marjana Šarca v Slovenijo vrača politika z uveljavljanjem diskurza iz časa samoupravnega socializma. Društvo slovenskih izobražencev iz Trsta pa je s posebno izjavo izrazilo solidarnost z Jožetom Možino.
To po mnenju Nežmaha nakazuje jezik, ki ga uporablja nova Šarčeva koalicija in ki je ohranil kar nekaj besed, ki so se uporabljale v okviru nekdanjega jugoslovanskega komunističnega režima. Menil je, da gre za "posiljevanje oziroma zlorabo jezika" in to primerjal s tistim, kar se je svoj čas dogajalo v nacistični Nemčiji. Kot primere je izpostavil pojme "izdajalec", "kolaborant", "napredno", pa tudi pojem sovražnika in mit o NOB.
Pred Nežmahovim predavanjem so organizatorji Drage podelili že sedmo Peterlinovo nagrado, ki je tokrat šla v roke predsedniku prve slovenske demokratične vlade in sedanjemu evropskemu poslancu Lojzetu Peterletu zaradi prostovoljnega dela na kulturnem, verskem in političnem področju ter prispevka k zbliževanju med matico in zamejstvom.
Ob tem so predstavili tudi knjigo Darke Zvonar Predan, ki vsebuje intervjuje s pisateljem Borisom Pahorjem. Po njenih besedah je knjiga ne le vpogled v zgodovino, ampak tudi pregled Pahorjevega razmišljanja ter predstavlja sporočilo, da ni dovolj le slovenski jezik, ampak je pomembna tudi narodna zavest. To je potrdil tudi Boris Pahor sam, ki je Drago označil za enega glavnih elementov, ki učijo, da je treba biti najprej Slovenec, potem pa vse drugo.
Društvo slovenskih izobražencev v Dragi izrazilo solidarnost z Jožetom Možino
Ob napadih na novinarja dr. Jožeta Možino, avtorja oddaj Pričevalci in Intervju, smo udeleženci študijskih dnevov Draga 2018 ogorčeni zaradi zahteve po njegovi odstranitvi s TV Slovenija in zaradi manifestacije v Kopru, ki spominja na ideološko mitingaštvo še ne tako daljne preteklosti, na kateri med drugim noben protestnik ni bil v stanju, da bi ovrgel trditve in podatke, ki jih vsebujejo intervjuji.
V Možinovih oddajah je nastopila široka paleta različno mislečih uglednih gostov; naj omenimo samo dva, ki sta bila stalna gosta Drage, to sta Boris Pahor in Viktor Blažič.
Študijski dnevi Drage so se vedno zavzemali za vrednote pluralizma in svobode govora. Tako kot smo se že v preteklosti, v še nedemokratičnih okoliščinah, postavili v bran Slovencev, ki so se zavzeli za resnico in so bili zaradi svojih prizadevanj stigmatizirani in sankcionirani, čutimo tudi zdaj dolžnost, da se oglasimo. Po zaslugi pogumnih posameznikov z veliko težavo prihajajo na dan dolgo zamolčana, prepovedana in zdaj dokazana zgodovinska dejstva, a ko se o teh končno prosto in svobodno pogovarjamo, nastopijo reakcije, ki so značilne le za nedemokratične, totalitarne sisteme.
Odločno dvigamo svoj glas proti ideološko obarvanemu diktatu enoumja, grobemu kršenju osnovne človekove pravice do svobode govora in do navajanja objektivnih zgodovinskih dejstev.
Kot Slovenci, zavezani demokratičnim vrednotam, izražamo dr. Možini vso moralno podporo in svojo solidarnost ter mu čestitamo za njegovo kvalitetno, pogumno in kritično delo.