Cukjati v manjšinski vladi vidi veliko past za Šarca
Slovenija | 01.08.2018, 16:47
Svet Levice se je večinsko izrekel proti vstopu v koalicijo s tako imenovanim peterčkom pod vodstvom Marjana Šarca. Hkrati je ocenil, da je osnutek koalicijske pogodbe, ki so ga stranke skušale uskladiti v zadnjih dneh, zadovoljiva osnova za to, da Levica izreče podporo Šarcu kot mandatarju. Z manjšinsko vlado, ki bi jo vodil, bi projektno sodelovala. Ali se s tem strinjajo vsi člani, Levica preverja na internem referendumu, ki ga bo sklenila prihodnjo sredo. S takšno ponudbo je že seznanila LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS, a ni naletela na pretirano navdušenje. Šarec kljub vsemu ni izključil ničesar.
Koordinator Levice Luka Mesec je pojasnil, da so pogajanja prinesla nekatere dobre kompromise, a so bile v osnutku koalicijske pogodbe tudi rešitve, s katerimi se ne strinja. Zato se stranka v sami koaliciji s tako imenovanim peterčkom ne vidi. A želi levo vlado, zato bo ob ustreznem dogovoru ponudila svoje glasove Šarcu, Mesec pričakuje, da se bodo pogovori o načinu nadaljnjega sodelovanja začeli prihodnji teden. Po njegovih navedbah je bila z izjemo v SAB ponudba dobro sprejeta. "V naši stranki smo razočarani, da Levica ni pripravljena sprejeti odgovornosti, da bi blaginjo res lahko zagotovili vsem. Očitno so to le neke parole, floskule, s katerimi gredo na volitve, potem ko je pa treba zavihati rokave, pa stisnejo rep med noge," je bila ostra Alenka Bratušek. Mesec je očitke zavrnil. "Glavni problem je, da bi morali praktično čez noč za 100 odstotkov spremeniti nekatera stališča, če bi želeli polno podpirati tako vlado." Šarec je po današnjem srečanju LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS z Levico ugotavljal, da je ob vzdržnem sodelovanju slednje možna tudi manjšinska vlada. "Koalicijska pogodba je seveda usklajena, tam so zadeve zapisane, ne glede na to, da je eden od organov Levice ugotovil, da stranka ne gre v vlado, je ta dokument temelj za sodelovanje, nenazadnje smo ob njem sedeli 14 ur."
Kdaj bo vložil kandidaturo za mandatarja, Šarec še ne ve, to je po njegovih besedah odvisno tudi od ostalih strank, ki morajo odločitev najprej obravnavati na svojih organih. Obenem je dodal, da se lahko tudi umakne iz igre. Za zdaj zagotovo poleg SAB, ki je kritična do Levice, uživa tudi podporo SMC, a dozdajšnji premier Miro Cerar je opozoril, da manjšinska vlada ni najboljša rešitev. Da bo v njej najtežje sprejemati odločitve, je poudaril tudi glavni tajnik SD Dejan Levanič. Pet glasov Šarcu, tako Karl Erjavec, zagotavljajo v DeSUS.
"Ljudje iz ozadja, ki so načrtovali levo vlado, te možnosti zdaj ne bodo izpustili iz rok. Tudi stranke, ki jih združuje politični primitivizem izključevanja, se zavedajo, da bi nove predčasne volitve pomenile ne ravno uspeh ali povečanje števila njihovih poslancev," je dogajanje komentiral predsednik Zbora za republiko France Cukjati. V manjšinski vladi vidi veliko past za Šarca. "Ne vem, kako se bo upal lotiti tega projekta. V takšnem položaju se umaknejo še izkušeni politiki. Ampak Šarec bo očitno ravnal drugače, saj ne ve, kaj ga čaka." Cukjati meni, da vsekakor lahko pričakujemo skrajšan mandat, a nove predčasne volitve še ne bodo prav kmalu. "Mora miniti kakšno leto dizastra in neprijetnih stvari ter oživitev notranjih prepirov," verjame Cukjati.