Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Iršič glavno oviro pri oblikovanju vlade vidi v globoki državi

Slovenija | 25.07.2018, 17:03

Poteza peterice strank, ki si prizadeva za oblikovanje koalicije pod vodstvom Marjana Šarca in je NSi ponudila možnost vrnitve za pogajalsko mizo, ni presenetila političnega analitika in publicista Mitjo Iršiča. Kot je ocenil, se globoka država izredno trudi trdo levico, ki jo je pripeljala v parlament, preobraziti v navidezno sredinsko levico. V NSi so po Iršičevih besedah na srečo državljanov spoznali, da z LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS nikakor ne bi mogli izpolnjevati svojega programa. Prav globoka država je, tako Iršič, glavna ovira pri sestavljanju nove vlade.

Iršič je opozoril, da je povsem bizarno in skregano z logiko, da prav vse leve stranke orkestrirano zavračajo že vsakršen poskus pogovora z zmagovalko volitev, kaj šele programsko usklajevanje z njo. "Več kot očitno je, da leve stranke delujejo po diktatu levega tranzicijskega kapitala, ki jih je prek lastne medijske mašinerije pripeljal na politično prizorišče." Spomnil je, da peterček, ki so ga ustvarili dominantni mediji, med drugim sestavljajo propadla projekta novih obrazov, torej stranki Alenke Bratušek in Mira Cerarja, ter najnovejši takšen projekt v obliki Šarčeve stranke. "Takšna skupina političnih igralcev z vse bolj radikalno SD in z DeSUS, ki je od nekdaj stranka ozkih interesov, ne obeta nič drugega kot ohranjanje statusa quo za tranzicijsko levico." Iršič v tem vidi izvor odpora do pogovorov s SDS. "Po moje nista kriva Janez Janša in njegova domnevna nepovezljivost, ampak ukazi ljudi, ki so samo ustvarili trenutno razmerje sil na levi."

Akterji globoke države bi po Iršičevem mnenju nujno potrebovali NSi. "Globoka država je v te volitve vložila milijarde. Ne pozabimo, da se bo v prihodnjih štirih letih začel zadnji privatizacijski krog, tu so še infrastrukturni projekti, med katere sodita drugi tir in tretja razvojna os … Delile se bodo milijarde proračunskih sredstev, zato zdaj ni prostora za napake. Koalicija z neomarksistično Levico bi bila izhod v skrajni sili. NSi pa bi po drugi strani dala videz legitimnosti in vključevalnosti." Ker se je NSi umaknila, se je peterček znašel v precepu. "Za zdaj ne more ustvariti koalicije z neomarksistično Levico, ki bi vladi dala skrajno levi pečat, česar si akterji tega političnega pola ne želijo, saj bi radi ohranili iluzijo sredinskosti."

Kaj napoveduje Iršič? "Če bi šlo po predvidljivih političnih kalkulacijah, bi se jeseni podali na volitve," je prepričan. A na koncu bi lahko bilo po njegovem vse odvisno od obupa in oportunizma posameznikov. "Špekuliral bi, da obstaja možnost, da SDS sestavi koalicijo z NSi, SAB ter prebeglimi in anonimnimi poslanci iz LMŠ in SMC," je še dodal.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...