Bo v hramu demokracije le prišlo do sprejema etičnega kodeksa poslank in poslancev?
| 25.07.2018, 14:25
Predsednik državne zbora Matej Tonin naj bi poslanske skupine ponovno pozval k oblikovanju delovne skupine za pripravo predloga etičnega kodeksa poslank in poslancev.
Večina poslanskih skupin namreč po ugotovitvah Transparency International Slovenia podpira nadaljevanje aktivnosti za sprejem kodeksa. Da je tega potrebno sprejeti nam je dejal tudi nekdanji predsednik državnega zbora Janez Podobnik.
Spomnimo, da je Transparency International Slovenia (TI) na poslanske skupine naslovila javno pismo, v katerem so poudarili pomen in prednosti takšnega mehanizma. Pozvali so jih, naj se opredelijo glede sprejetja kodeksa. »Takšen kodeks slovenski parlamentarni sistem potrebuje. Spomnim se, da smo že več kot 20 let nazaj, ko sem bil sam predsednik DZ poskušali, da bi ga oblikovali in sprejeli ampak so bili različni pogledi na to vprašanje, in žal nam ga ni bilo uspelo. In poglejte, koliko let je preteklo pa ga še vedno nimamo. To je tudi evropska praksa, da takšni kodeksi obstajajo. Mislim, da je sedaj nastopil pravi trenutek, da se ga oblikuje in sprejme,« je dejal Podobnik. Dodal je še, da takšen kodeks predvideva tudi sankcije, predvsem pa je poslance pozval h kulturi dialoga.
Odzivi poslanskih skupin po ugotovitvah TI Slovenija kažejo, da šest poslanskih skupin SDS, LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS podpira nadaljevanje razprave za sprejem etičnega kodeksa, nekatere poslanske skupine pa sprejetje kodeksa tudi neposredno podpirajo. Zato so v TI Slovenia danes s pismom pozvali Tonina, naj nadaljuje korake v smeri sprejema kodeksa.
V kabinetu predsednika državnega zbora so potrdili, da je Tonin pismo prejel. »Predvsem ga veseli, da so poslanske skupine očitno opravile dodaten razmislek in sedaj sprejemajo predlog predsednika DZ, sicer podan v začetku meseca, o pričetku postopka za sprejetje etičnega kodeksa,« so zapisali. Tonin bo zdaj podal še dodatno pobudo, in sicer za oblikovanje delovne skupine za pripravo predloga etičnega kodeksa, saj očitno interes zanj obstaja, so še pojasnili v DZ.