Če ne bo soglasja h kandidaturi za mandatarja, bo Pahor počakal do izteka roka

| 12.07.2018, 06:58

Predsednik republike Borut Pahor bo v primeru, če od nobenega od potencialnih mandatarskih kandidatov ne bo dobil soglasja h kandidaturi, počakal do 23. julija, preden bo o tem obvestil DZ. S tem bo omogočil več manevrskega prostora tistim, ki se trudijo za oblikovanje politične večine, je napovedal po pogovoru s predsednikom DZ Matejem Toninom.

Pahor in Tonin sta se pogovarjala tudi o vprašanju, kaj storiti, če bi kandidat za mandatarja dal soglasje h kandidaturi in ga nato umaknil. Pahor meni, da bo pripomogel k ustavno nespornemu ravnanju, če bo kandidata v roku 30 dni predlagal samo enkrat. Če bo kandidat umaknil soglasje, novega ne bo predlagal, je napovedal.

Pahor se bo namreč danes sestal s predsednikom SDS Janezom Janšo, ki ga namerava kot relativnega zmagovalca predlagati za mandatarski položaj.

Če Janša ali kateri drug kandidat soglasja za kandidaturo ne bo dal, bo Pahor o tem, da nima kandidata za mandatarja, DZ obvestil šele po poteku 30-dnevnega roka, torej 23. julija. Na ta način bi tisti, ki se trudijo za oblikovanje politične večine, dobili več časa, je pojasnil. Pahor sicer ugotavlja, da ta trenutek nihče ne uživa potrebne večine za izvolitev za predsednika vlade.

Šesterica strank pod vodstvom LMŠ se glede koalicijske pogodbe še vedno usklajuje. V prihodnjih dneh bodo o vsebini sestankovale strokovne skupine po posameznih področjih, predsedniki strank pa se bodo znova srečali v soboto. O aktualnih zadevah, torej gotovo tudi o poteku pogajanj, bo drevi razpravljalo tudi predsedstvo SD.

Nekatere zunajparlamentarne stranke medtem še vedno poskušajo izpodbiti izid minulih predčasnih volitev v DZ, med drugim na ustavnem sodišču. Na današnji seji bodo ustavni sodniki tako obravnavali tudi nekatere pobude za oceno ustavnosti ukaza o sklicu ustanovne seje DZ ter zapisnika o ugotovitvi izida predčasnih volitev pa tudi pritožbo zoper potrditev poslanskih mandatov v DZ.