Peterle ob svoji 70-letnici pripravil okroglo mizo
Slovenija | 30.06.2018, 18:49
Evropski poslanec in predsednik slovenske osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je ob svojem 70. rojstnem dnevu v Ljubljani pripravil okroglo mizo o poti, ki jo je slovenski človek prehodil med letoma 1848 in 2018. Ocenil je, da smo Slovenci v tem času s postavitvijo države dosegli izjemen uspeh, vendar pa je še nismo ponotranjili. Zbrane je ob začetku okrogle mize nagovoril predsednik republike Borut Pahor ob sklepu pa tudi David Beasley, direktor Svetovnega programa za hrano, ki deluje v sklopu Združenih narodov.
Nekaj politikov, predvsem pa prijatelji in sopotniki na poti Lojzeta Peterleta, so oblikovali včeraj njegov popoldne in tudi večer. Konferenco so s svojimi posegi oblikovali ekonomist in generalni sekretar Fokus 2031 Marko Balažic, ustavni sodnik Klemen Jaklič, ekonomist in publicist Rado Pezdir, zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič, socialna pedagoginja in psihoterapevtka Leonida Zalokar ter filozof, fotograf in nagrajenec Državljan Evrope Evgen Bavčar. Ta je bil slavnostni govornik tudi na posebnem sprejemu na Ljubljanskem gradu. S Peterletom se poznata že iz šutenskih let. „Moram reči, da ima za razliko od mnogih Slovencev eno etično, moralno konstanto, zvestobo do prijateljstva in tudi zvestobo do slovenske zgodovine in slovenskosti.“
Uvodni nagovor v Hotelu Union je imel predsednik Borut Pahor, ki je Peterletu ob njegovem visokem jubileju podaril leseno repliko posnetka 60.000 let stare prazgodovinske piščali in izrazil hvaležnost za vse, kar je storil za nastanek in razvoj naše države. „Z ustanovitvijo države pa ni konec našega narodnega vprašanja. Z ustanovitvijo države je slovenstvo dobilo v roke pomembno orodje, s katerim si lažje utira pot v nepredvidljivo prihodnost.“
Poseben gost je bil tudi direktor Svetovnega programa za hrano in nekdanji guverner Južne Karoline v ZDA, ki ga je Peterle spoznal na molitvenem zajtrku v Washingtonu. Imel je prav poseben nagovor, med drugim pa poudaril, da zvečer, kljub temu, da dnevno nahrani 90 milijonov ljudi, predvsem otrok ne, zaspi mirno.
Na okrogli mizi o poti, ki jo je slovenski človek prehodil med letoma 1848 in 2018, je Peterle ocenil, da „smo Slovenci v tem času s postavitvijo države dosegli izjemen uspeh, vendar pa je še nismo ponotranjili. Nimamo še pravega odnosa do države.“ Marsikdo in marsikje je po njegovih besedah ne doživlja kot vrednoto, zaradi česar imamo do nje različen odnos. „Postavili smo si novo izhodišče, smo svobodni in se sedaj lahko odločamo, za kaj bomo svojo državnost uporabili, in tukaj računam na novo generacijo,“ je Peterle dejal pred okroglo mizo.
Ob svojem jubileju si za Slovenijo želi, da bi nas različnost bogatila in ne polarizirala, da bi znali zapreti neskončne nerešene teme iz preteklosti in da bi bili sposobni enotnosti za tisto, kar nam pomaga naprej in kar je treba narediti.
Potrebo po enotnosti je izpostavil tudi glede aktualnih razmer pri sestavljanju vlade, pri čemer bi se lahko zgledovali po Demosovi vladi, ki jo je vodil sam. „Čeprav je bilo tudi takrat šest strank v vladi, smo držali skupaj, ker nas je povezoval cilj. Zdaj pogrešam cilj in če bi bil cilj zelo jasen, mislim, da bi se tudi koalicija zelo hitro zbrala,“ je pojasnil Peterle. Glede Nove Slovenije, iz katere prihaja, želi, da ostane pri besedah, ki jih je vodstvo povedalo, in sicer da bodo samo v taki koaliciji, v kateri bodo lahko izvajali program za Slovenijo.
Za Radio Ognjišče smo ga vprašali, kaj je zaznamovalo njegovo pot in na kaj je najbolj ponosen. „Najprej sem hvaležen za dar bivanja. Potem sem hvaležen ženi za sobivanje. Otrokom za vso energijo mladosti, ki mi jo dajejo. Zame večjega čudeža ni, kot to, da si, da eksistiraš. Mislim, da je starost edina možnost, da se mi še kaj zgodi. Da še kaj spoznam, dodam, da rastem. Vesel sem, da praznujem na dan sv. Petra in Pavla. Drugače pa imam dva rojstna dneva, tudi napačnega, ker je bil po mojem matičar v naših krajih pod vplivom cvička ali šmarnice in je zamenjal datum prijave za dan rojstva. Tako pri meni piše, rojen 5. julija, prijavljen 29. junija, zato pa proslavljam dvakrat!“
Večernega sprejema so se, poleg njegove družine, med katerimi je bila velikokrat omenjena soproga Branka, ki je skupaj z možem zapela ob sklepu v cerkvenem Mešanem pevskem zboru Anton Foerster, udeležili tudi dolgoletna predsednica NSi Ljudmila Novak, poslanec NSi iz Trebnjega Blaž Pavlin ter predsednik Državnega zbora Matej Tonin. Med tistimi, ki so osebno voščili Peterletu, so bili še Boris Pleskovič, Metka Zorc, Jožica Ličen, Dimitrij Rupel, Alfi Nipič, Franc Bogovič, Tanja Fajon, Iva Dimic, Andraž Arko in številčni drugi. Program je povezovala zgodovinarka Rosvita Pesek, nastopili pa so člani njegove družine, Mitja Ferenc, harmonikar Zoran Zorko ter godci iz Rezije.