Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen

Jeretič: Letošnje leto je za sindikate izgubljeno

Slovenija Petra Stopar

Kot je znano, je skladno z odstopom premierja Mira Cerarja zastal pogajalski proces med vlado in sindikati javnega sektorja. Da so slednji »največji osmoljenci premierjevega odstopa, saj so izgubili partnerja,« je za naš radio ocenil politični analitik Sebastjan Jeretič. Stavkovnega sporazuma v tem letu ne pričakuje.

Za oceno o dogajanju na relaciji vlade in sindikatov po sredinem premierjevem odstopu smo vprašali strokovnjaka za komuniciranje Sebastjana Jeretiča, ki je dejal, da je »predvsem Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) naredil kar veliko strateško napako, ker ni sprejel baje res dobre ponudbe vlade in mislil, da ima še vedno manevrski prostor za izsiljevanje vlade«.

Sam odstop vlade vidi kot strateško dejanje pred volilno kampanjo, sindikati pa bodo po njegovi oceni vsekakor morali počakati na pogajanja z naslednjo vlado. Čeprav so nekatere njihove zahteve legitimne, meni, da je sindikate »malce zavedla visoka gospodarska rast in da pričakujejo, da jim pripada mogoče več, kot si Slovenija v tem trenutku lahko privošči«.

Dodaja, da bodo stavke še visele v zraku in da bodo morali sindikati do konca leta počakati. »Mislim, da je letošnje leto zanje bolj ali manj izgubljeno. Vlada sicer lahko sprejme kakšno malenkost v sklopu tekočih poslov, ampak neke korenite spremembe bodo možne šele proti koncu leta, kar pomeni, da bodo veljale prihodnje leto,« še predvideva Jeretič.

Slovenija, Politika

VIDEOTEKA

  • Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC) Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC)

    Nejc Krevs: Nakazujeta se le dve možnosti ...

    Z Bližnjega vzhoda znova prihajajo slabe novice. Kljub pogajanjem za dosego sporazuma med ZDA in Iranom v švicarskem letovišču Bürgenstock pri Luzernu, je Teheran znova zaprl Hormuško ožino, ki ...

    Avdio player - naslovnica