Viliju Kovačiču grozijo
Slovenija | 26.03.2018, 15:00 Tanja Dominko
Jutri bo znan datum referenduma o zakonu o drugem tiru. Državna volilna komisija je sicer v osnutek sklepa zapisala datum 13. maj, ali bo ta sklep tudi potrdila, pa bo sporočila jutri. Medtem pa se Vili Kovačič, ki je pobudnik referenduma, sooča z grožnjami. Na dom je namreč dobil pismo, polno kletvic, hkrati pa so mu v njem zagrozili tudi s smrtjo. Pismo bo prijavil na policijo, sicer pa je pripravljen vložiti novo ustavno pritožbo.
Potem ko je vrhovno sodišče sodbo v zvezi z razveljavitvijo glasovanja na referendumu o zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper posredovalo državni volilni komisiji, ima ta 48 ur časa, da razpiše nov referendum. Določili ga bodo na seji, ki je sklicana za jutri ob 12. uri, a so okvirni datum določili že v osnutku, in sicer 13. maj. Čez teden dni bi že začeli teči roki za volilna opravila. Vili Kovačič še vedno vztraja, da bi bilo referendum smotrno izvesti jeseni, skupaj z lokalnimi volitvami. Da bi bilo to izvedljivo, bi zadostovala drobna sprememba zakonodaje. »In zdaj imajo tako večino, da to lahko naredijo. Samo člen določijo, da v primeru, da so volitve blizu, se datum premakne.«
Ob dejstvu, da se sooča z grožnjami, je to še bolj na mestu. Na dom je namreč dobil pismo, poslano iz Radelj ob Dravi, polno zmerljivk in kletvic. Kovačič nam ga je prebral v celoti, a zaradi vsebine ni primerno za objavo. Prisluhnimo le delčku zapisanega. »Kdo te plačuje, prasec polpismeni, butasti, si proti razvoju Slovenije, zato te bo treba fentati.«
In še sklepni stavek: »Naredi veselje večini Slovencev, obesi se, prekleti pasji sin.«
Kovačič je prepričan, da v takem vzdušju referenduma ne moremo imeti.
»V takih okoliščinah referenduma ne sme biti. Verjetno nisem edini tarča groženj.«
Kot vemo, je bil referendum o zakonu o drugem tiru 24. septembra lani, udeležilo se ga je 20,55 odstotka volilnih upravičencev, a so ti večinoma z dobrimi 53-imi odstotki podprli zakon. A dejstvo, da je vlada kampanjo financirala s 97 tisoč evri iz državnega proračuna, je Kovačič izpodbijal na sodišču, zdaj tudi sam zahteva tak znesek za kampanjo. »Ta kampanja ni uravnotežena. Jaz sem zahteval 97 tisoč evrov od vlade, pred tremi dnevi sem poslal zahtevek, oni so toliko porabili v prvem polčasu, jaz ga hočem pa v drugem.«
Lahko pa državni zbor ta zakon tudi umakne. Projekt, za katerega so že bila odobrena tudi evropska sredstva, medtem teče dalje, že ta teden naj bi stekla pripravljalna dela. Evropska komisija je namreč prejšnji teden potrdila vse potrebno v povezavi s 44 milijoni evrov za pripravljalna dela, medtem ko je preostalih 109 milijonov evrov sredstev EU zamrznjenih.