Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Križev pot v Koloseju: Jezus tudi v dobi interneta?

Svet | 30.03.2018, 13:50 Marjana Debevec

Papež Frančišek se bo obredov velikega petka udeležil popoldne ob 17. uri v vatikanski baziliki. Zvečer ob 21.15 pa bo že tradicionalno vodil križev pot v rimskem Koloseju. Premišljevanja so tokrat pripravili dijaki rimske klasične gimnazije, pri delu pa jih je usmerjal njihov učitelj, pisatelj in esejist prof. Andrea Monda. Papež Frančišek je to nalogo mladim zaupal v luči priprav na jesensko sinodo, ki bo oktobra zasedala v Vatikanu.

Letošnja premišljevanja odpirajo različne teme, kot je recimo pojav migracij, ali pa kako živeti Jezusovo oznanilo v dobi interneta. Po besedah prof. Monde so njegovi dijaki premišljevali o postajah križevega pota kot izkušnjah in izzivih, s katerimi se soočajo v sodobnem svetu. Pokazali so tudi sposobnost današnje mladine, da se ozre vase in izprašuje svojo vest z Jezusovim zgledom.

Skupina dijakov je izpostavila trpljenje sodobnega človeka. Pri deseti postaji dijakinja Greta Giglio na primer piše, da Jezusa slečejo »kot mladega migranta, polomljeno telo, ki prihaja v deželo, prepogosto kruto in pripravljeno, da mu odvzame oblačila … ter jih proda; on pa je prepuščen sam sebi in svojemu križu, kakor Ti, le s svojo pretepeno in ranjeno kožo, kakor Ti, in z očmi, polnimi velike bolečine, kakor Ti«, še zapiše.

Vsaka postaja nam približa Jezusovo življenje, ki je nauk tudi za sodobni čas. Mladi pišejo, da je Kristus nosil težo križa, kljub temu, da mu niso verjeli in so ga obsodili. Mi pa danes tako težko sprejmemo kritiko. Jezus se ni ustavil niti pred smrtjo. Mi pa smo danes tako pogojeni z vsem, kar preberemo na svetovnem spletu, da včasih dvomimo celo v svoje lastne besede.

Pri štirinajsti postaji pa se postavlja vprašanje. »Kam si odšel, Jezus?« Premišljevanje se nadaljuje, ne ravno v podzemlju, ampak v notranjosti slehernega človeka, »v sponah, v katere smo ujeti, v lastni žalosti, katere ujetniki smo«. Da, ker se Jezus približa vsakemu človeku, ki pa ga zadušijo tesnoba in strahovi, tako zelo, da bi najraje kar pobegnil. »Toda ti si v meni,« zaključuje avtorica štirinajste postaje Marta Croppo, podobno kot sv. Avguštin: »Ni potrebe, da bi te iskal, ker Ti vedno trkaš na moja vrata.«

Gre torej za sodobna in globoka besedila, ki jih bomo lahko spremljali v neposrednem prenosu na drugem programu Televizije Slovenija.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«