Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
NLB (foto: Nika Gorenc)
NLB

Janša: rešitev za tožbe je sprememba ustavnega zakona

Slovenija | 07.03.2018, 15:22 Tanja Dominko

Predsednik SDS Janez Janša je na novinarski konferenci predstavil predlog, s katerim bi lahko preprečili škodo, ki jo Novi Ljubljanski banki povzroča Hrvaška s svojimi tožbami. Nova ljubljanska banka je doslej že izplačala denar hrvaškim bankam po dveh pravnomočno izgubljenih tožbah na pristojnem zagrebškem sodišču, ki obravnava gospodarske zadeve, je pred dnevi poročala ameriška agencija Bloomberg. Neuradno gre za nekaj več kot 6,1 milijona kun oziroma 813 tisoč evrov prenesenih deviznih prihrankov nekdanje Ljubljanske banke.

V Ljubljani vztrajajo, da Hrvaška s svojim ravnanjem krši memorandum o soglasju za urejanje spora o prenesenih deviznih prihrankih hrvaških varčevalcev LB, ki je bil podpisan na Mokricah marca 2013. Da gre za več kršitev, je danes poudaril tudi prvak SDS Janez Janša. »Ker je to plačilo, če je bilo res izvedeno, v nasprotju z zakonodajo, natančneje z ustavnim zakonom iz leta 1994, v nasprotju z mednarodnim sporazumom o nasledstvu, ki ga je sprejela tudi Hrvaška, v nasprotju z memorandumom iz Mokric, s katerim se je Hrvaška zavezala, da bo zaustavila vse sodne postopke, ki gredo na račun nekdanjih podružnic LB v Zagrebu. To je bil tudi pogoj, na podlagi katerega je slovenski parlament ratificiral pristopno pogodbo Hrvaške k Evropski uniji. Od tega memoranduma Hrvaška ni nikoli odstopila.«

Kot je dejal Janša, ne preseneča toliko, da se na Hrvaškem dogajajo stvari v nasprotju z dogovori in mednarodnimi sporazumi, pač pa to, da banka NLB in vlada upoštevata sodbo sodišča tuje države, čeprav je v nasprotju z dvema mednarodnima sporazumoma in v nasprotju z ustavnim zakonom, ki velja v Sloveniji. Pravi, da nikomur v državnem zboru ni jasno, kako je lahko do tega plačila prišlo.

Slovenija si že nekaj časa prizadeva za prekinitev vseh postopkov in iskanje rešitve. »Ko smo iskali možnosti, da se to prepreči, smo se odločili za amandma zakona iz leta 1994. Na podlagi tega zakona aktualna NLB nima nobene pravne, materialne ali kakšne druge obveznosti do nekdanje LB.«

Predsednik SDS pričakuje, da bodo vse poslanske skupine to spremembo ustavnega zakona podprle. »Pričakujem, da bo vsak poslanec državnega zbora, ki mu je kaj do interesov slovenske države ali slovenskega pravnega reda, glasoval za tak zakon. Glede na pogovore imamo široko podporo poslancev, ne glede na stranko.«

Zagrebačka banka in Privredna banka Zagreb sta med letoma 1994 in 1996 vložili 27 tožb proti LB in NLB zaradi deviznih vlog nekdanjih varčevalcev zagrebške podružnice LB, ki so prenesli svoj denar na 25 hrvaških bank. V preteklih več kot dveh desetletjih so 27 primerov združili v 15 postopkov, ki potekajo na hrvaških sodiščih, je pred dnevi poročal Svet Kapitala. V treh postopkih so bile sprejete pravnomočne odločitve, ena v korist slovenskih bank, dve pa v prid tožnikov. 

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...